Svenska kyrkan ställer om igen 

Svenska kyrkan ser över hur verksamheterna påverkas av regeringens förslag om att förbjuda allmänna sammankomster och offentliga tillställningar med fler än åtta deltagare. 

Regeringens förslag är i ett första skede tänkt att gälla under fyra veckor från och med den 24 november. Om situationen inte förbättras kommer restriktionerna att behöva förlängas över jul och nyår. 

– Vårt uppdrag är att se människan i denna svåra situation och att bidra till att stärka livsmod och tillförsikt. Nu behöver vi finna former för vårt arbete under dessa speciella begränsningar. Vi ställer inte in, vi ställer om – igen, säger kyrkosekreterare Cristina Grenholm. 

Läs mer om Svenska kyrkan i coronatider. 

Uttalande från Svenska kyrkans biskopar med anledning av de nya reglerna.