Foto: Per Nestor

17/6-23 Helgsmålsbön från Kila kyrka

Nyhet Publicerad

Andra söndagen efter trefaldighet "Kallelsen till Guds rike"

Välkommen till helgsmålsbön från Kila kyrka inför andra söndagen efter trefaldighet

Temat är ”Kallelsen till Guds rike” och kollekten är en församlingskollekt till Act Svenska kyrkan www.svenskakyrkan.se/act. Sätt in din gåva via swish 123 633 08 98 eller bankgiro 848-5252. Tack!

Medverkande

Per Alkstål - präst, Bengt Kyllinge – textläsning, Kumla-Tärnakören, Kerstin Ragnarsson – piano, Ulrika Larsson – piano, Per Nestor – körledare, textläsning, piano, foto och redigering, Helena Rilbacke - vaktmästare. 

Musik

Sv ps 220 Till den himmel som blir allas (Text: J Åström 1816, A Frostenson 1978/Musik: svensk 1697), Det finns en väg till himmelen (Sv ps 303/Arr: O Nestor), Sv ps 259 Saliga visshet (Text: F J Crosby 1873, K Hartman 1984/Musik: Ph P Knapp 1873), Sommarpsalm (C D af Wirsén/W Åhlén). Musiken är delvis inspelad vid tidigare tillfällen.

Länkar

Klicka på länken för att komma till söndagens bibeltexter samt läsa mer om kyrkoåret: https://www.svenskakyrkan.se/kyrkoaret/bibeltexter

Länk till tidigare digitala gudstjänster: https://www.svenskakyrkan.se/kumla-tarna-kila/tankar-i-tiden---digitala-gudstjanster

Foto: Per Nestor