Skattkistan öppnar igen

Nyhet Publicerad Ändrad

Tisdag 21 februari öppnar Skattkistan igen. Kläder och skor för små och stora barn. Välkommen tisdagar jämna veckor kl. 13-15.

Kom och hämta!

Skattkistan finns på Kyrkans gård, Närhetens kyrka. Där kan du hämta kläder och skor till barn i alla åldrar. Om det inte finns just de kläder som du har behov av så har vi också möjlighet att lägga ut olika förfrågningar och se om någon har.

Kom och lämna!

I Skattkistan är kläderna begagnade och gratis. Har du urvuxna kläder går det jättebra att lämna dem hos oss. Dessa kläder kan hjälpa någon annan. Tänk på att kläderna ska vara rena och hela när du lämnar in dem hos oss. Bebiskläder efterfrågas inte i samma utsträckning som kläder för de lite äldre barnen.

Kontakta Pastorsexpeditionen vid eventuella frågor, 0554-68 80 80