Det är gratis inträde till våra konserter och de arrangeras tillsammans med Sensus
Söndag 21 juni kl 19.00 - Gröna Salen
Sommarsolståndsjazz
med Jan Ottosson Kvartett
-------------
Insläpp cirka 30 minuter innan konsert i Gröna Salen. Vänligen respektera tiden då vi inte har möljighet att låta slottet vara öppet efter påbörjad konsert.
Tillgänglighet: Hiss från inre borggården tar dig upp till både Gröna Salen och Slottskyrkan. Hissens mått är: Dörröppning 90 cm, yta 145x167cm.
Kalmar Slotts hemsida om tillgänglighet
-------------
Kalmar slottskyrka anordnar konserter med såväl lokala krafter som gästande musiker. Stråk, blås, slagverk, gitarr, solo- och körsång förekommer ofta, och den fina Steinway-flygel som finns i Gröna Salen används flitigt.
Kalmar slottskyrka är stolt ägare av en cembalo, byggd av Stig Lundmark/Tornedalens cembalobyggeri. Den är på en manual och har två 8-fotsstämmor, den ena med luta. Den stäms vanligen liksvävigt med a1 = 440 Hz, emellanåt med Kirnberger III med a1 = 436 Hz. Förebilden till denna cembalo kommer från den flamländska Rückers-traditionen som den gestaltades på 1600-talet. Huvudsaklig förebild är en enmanualig cembalo byggd av Iohannes Couchet 1645.