Lyssna

Följ med Bokenäsets församling in i framtiden

Här hittar du information om projektet om församlingens framtid med fokus på verksamhet och användning av kyrkor och församlingshem.

”Följ med Bokenäsets församling in i framtiden” har varit ett viktigt tema och projekt för oss under de sista åren. Vi har, tillsammans med konsultföretaget NIRAS, sett över vårt fastighetsbestånd, vår framtida ekonomi och vårt framtida behov av lokaler.

Ett beslut är nu fattat av kyrkofullmäktige: 
Att:
1.
Minimera inre underhåll i hela fastighetsbeståndet i Bokenäsets församling undantaget Bokenäs gamla kyrka.
2.
Vinterstänga Bokenäs nya kyrka och Högås kyrka från och med 1 oktober till och med veckan innan påskhelgen, att vinterstängningen skall ske ansvarsfullt så att ingen risk för byggnaderna uppstår. Vid förfrågan öppna kyrkorna för begravningar under vinterstängningen och att kyrkorna då värms upp till förrättningstemperatur.
3.
Kyrkoherden och fastighetsgruppen återkommer med förslag om att säkerställa att inre inventarier inte förstörs.
4.
Kyrkoherden och fastighetsgruppen skyndsamt utreda möjligheten att bygga lägenheter i båda församlingshemmen i Högås. Även utreda förutsättningarna för rivning av stora församlingshemmet i Högås.
5.
Efter fyra år sker en utvärdering av besluten.

Kyrkofullmäktiges protokoll 2025-03-25

Beslut: Bokenäsets församlings byggnader.

Nedan kan du läsa om anledningen till projektet och även hitta underlag och dokument. 

FÖLJ MED BOKENÄSETS FÖRSAMLING IN I FRAMTIDEN
Bokenäsets församling vill i framtiden fortsätta vara en egen församling. För att kunna uppnå målet är det viktigt att skapa rätt förutsättningar. Vi vill förvalta de intäkter vi får från medlemmarna via kyrkoavgiften på bästa vis för att kunna bibehålla verksamhet och personal.

Den ekonomiska redovisningen visar att fastighetskostnaderna tar allt större andel av församlingens intäkter i anspråk. Vissa år över 40 %. Kyrkorådet har därför startat ett arbete för att se hur fastighetskostnaderna kan minska. Ett led i arbetet är att vinterstänga några av församlingens kyrkor. Med det är en kortsiktig lösning. Nu är målet långsiktiga lösningar. Kyrkorådets ordförande, Ynge Andersson, berättar:

”Vi behöver besluta om en tydlig inriktning som pekar ut 
församlingens långsiktiga avsikter med varje byggnad och 
markobjekt. Det är viktigt att inriktningen blir väl förankrad i 
församlingen för att vara genomförbar.”

Inriktningarna som ska beslutas är inte strikt ekonomiska frågor. Det handlar också om vilken verksamhet som vi vill bedriva, vilka kulturvärden som finns att bevara med mera. Kyrkorådet vill arbeta brett för att hitta hållbara och genomförbara lösningar. En nyckel i det är att informera och bjuda in till samtal under arbetets gång. En arbetsgrupp har startats upp med representanter från personal, förtroendevalda och externt konsultstöd. Yngve Andersson avslutar:

”Just nu står vi på i startgroparna, 
det känns spännande och viktigt att få berätta att detta 
arbete påbörjas. Än är inte alla detaljer klara för hur vi kommer 
att gå tillväga, men vi hoppas att många vill både följa 
och vara med i arbetet när tillfälle ges.”