Rickard Fjällström 2020
Foto: Camilla Arvidsson

Var inte rädd

Kontrasternas årstid. Ljusa dagar, mörka nätter. Rutiner återupptas, och skillnaden mellan sysslor och vila blir tydlig. Vi känner igen oss och vet vad som väntar. Vintern kommer, men också en ny vår och sommar. Vi kan förhålla oss, även om det ibland är en utmaning med årstidernas och livscyklernas förändringar.

Covid-19 pandemin har vi inte erfarenhet av på samma sätt. Regeringar, experter och tyckare säger att vi ska förhålla oss på olika sätt. Kontrasterna är stora i budskapen vi nås av, och vi saknar erfarenhet att sortera i mediastormen. Rädslorna fångar oss, vare sig vi är rädda för viruset eller för de riktlinjer som pumpas ut. Det kommer nära när vår överlevnad eller frihet står på spel. Men rädsla kan ta ifrån oss förnuftet och locka fram mörker. Låt inte din rädsla ta över, så kan du se klart och gå med kärlek!

Var inte rädd, jag är med dig. Ängslas inte, jag är din Gud. Jag ger dig styrka och hjälper dig, jag stöder dig och räddar dig med min hand. 
(Jesaja 41:10)

/Rickard Fjällström, diakon