Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kärlek, bön och takdropp

Vi får inte alltid de svar vi väntat oss i våra böner, och ibland får vi be länge innan något händer.

Kärleken är oändlig, god och vill alltid väl. Den är tålig och mild och kommer ursprungligen från Gud. I hans kärlek får vi kärlek för att ge vidare. Men vi kan inte riktigt med bara några få ord förklara vad kärlek är. Motsatsen är ju hat, och hat gör oss hårda i hjärtat, kärlek mjukar upp oss.

Att be är ett sätt att leva, att inte ge upp i livets svåra skiften, utan alltid hämta kraft från livskällan Jesus. Vi får inte alltid de svar vi väntat oss i våra böner och ibland får vi be länge innan något händer. Jag tänker att det är precis som med takdropp. Till slut har allt tinat och vi ser och upplever svaret på våra ihärdiga böner. Så ge inte upp, fortsätt att be för det står i Bibeln att ”den som ber han får” och på ett annat ställe finns orden ”var uthålliga i bönen”.

/Lena Sandling, diakon