CHILL- OCH GRILLKVÄLL
Den 18 juni kl. 17.00-19.00 har vi en chill- & grillkväll för familjer med barn upp till 15 år i Skäldervikens församlingshem och trädgård. Ta med familjen, kompisen eller grannen, en filt att sitta på och häng med! Vi grillar, har utelekar och umgås. Meddela Johan senast den 15 juni 0703-96 22 94 hur många som kommer (barn och vuxna) och eventuella allergier/specialkost.
Välkomna!
QIGONG
LAPIDARIET FRAMFÖR KYRKAN
Jeanette Willes Nihlén leder qigong i lapidariet 08.30-09.00 tisdagar och torsdagar under juli månad. Kom i mjuka kläder! Qigong skapar genom långsamma rörelser i kombination med avslappning och andningsövningar balans i kropp och själ.
HELIGA DANSER
BARKÅKRA FÖRSAMLINGSHEM (GRÄSET)
Gunilla Stjernberg leder Heliga danser på gräsmattan framför Barkåkra församlingshem 09.00 på tisdagar under juli månad. Vi inleder med medhavd frukost.
GRILLKVÄLL
BARKÅKRA FÖRSAMLINGSHEM
Tisdag den 19 augusti kl. 18.00-20.00 Grillarna står färdigladdade 18.00. Pris 50 kr.
Efter måltiden underhåller Lila bandet när kaffet serveras. Deras repertoarlista är en mix av pop, rock, jazz, visor med mera. Bandet består av såväl amatörer som proffs och är en härlig blandning av blås- och stränginstrument, dragspel och slagverk. Anmäl dig till expeditionen på telefon 0431-44 54 70 senast 13/8. Kläder efter väder!