Under 2025 sökte Kiruna pastorat bidrag genom diakon Monica Nutti Blind och präst Anna Kuoksu för att få tre stycken samiska stolor tillverkade till våra församlingar. När bidraget beviljades av Hanna och Knut Johnssons fond för lappfolk börjades sökandet av någon som ville anta uppdraget att tillverka stolorna som också har koppling till församlingen. Då klev Ann Margit Larsdotter fram, och nu har Vittangi församling fått sin nya samiska stola.
Så här skriver Ann Margit Larsdotter om sitt verk:
”Denna stola är skapad i kläde ett naturmaterial av ull, som bär värme, hållbarhet och en djup förankring i skapelsen.
Den blå ringen och de tre stängerna för tanken till den samiska lávvun, som sträcker sig mot himlen. De tre stängerna står som en stadig grund och får här symbolisera treenigheten, Fadern, Sonen och den helige Ande.
De röda detaljerna är inspirerade av det samiska kvinnobältet, en livrem som omsluter och bär. I denna stola får de representera de sju gåvorna och den nåd och kraft som Gud ger människan genom livet.”