Vi gör det i lek och reflektioner och vi hoppas att konfirmationstiden ska bli en rolig, djup och minnesvärd tid för alla! Du behöver inte ha bestämt dig för konfirmation för att vara med. Konfirmation betyder att bekräfta sitt dop och den som inte är döpt innan får möjlighet till det under året. Konfirmationsläsningen börjar onsdag 17 september och vi träffas för en helgupptakt, några eftermiddagar samt tre söndagar under läsåret. Efter skolavslutningen i juni 2026 åker vi till Norge. Vi kommer hem innan midsommarafton. Konfirmationen blir 27-28 juni 2026.
Här kan du läsa mer om att konfirmeras i Svenska kyrkan >>>
Ps. Visst vet du också att det finns möjlighet att följa med på andra församlingars konfirmation, t.ex. sommarläger eller samisk konfirmation? Hör av dig så berättar vi mer om eventuella bidrag man kan söka!
Kontaktperson är Veronica Eriksson, konfirmationspräst
tfn 0933-143 11, mejl veronica.eriksson@svenskakyrkan.se
Här anmäler du dig till konfirmation 2025/2026 >>>
För föräldrar/vårdnadshavare
Vad innebär konfirmationen för dig som förälder eller vårdnadshavare? Din tonåring växer upp, kanske vill fara på läger för första gången?
Konfirmationen är en möjlighet för din tonåring att lära känna sig själv genom samtal och diskussioner men också via sång, musik, drama och lek. Konfirmationsträffarna handlar om vänskap och kärlek, frihet och ansvar, gott och ont, vad det står i Bibeln, vem Jesus var, meningen med livet och mycket mer.
Våra engagerade ledare vill göra konfirmandtiden till en så bra upplevelse för ditt barn som möjligt. Vi vill att du som vårdnadshavare ska känna dig trygg och lita på att din tonåring får en positiv konfirmandtid.
Har din ungdom särskilda behov av något slag? Vi är angelägna om att konfirmation ska vara möjligt för alla, och vill gärna veta hur vi kan anpassa tiden för just din ungdom. Hör av dig!