I Café Kyrkbacken i Örbyhus finns en vägg där olika lokala skapare, konstnärer, keramiker, mfl ställer ut. Alla som bor och lever i vår församling och känner att de vill visa vad de har skapat har möjlighet att ställa ut. Ca 6 veckor lång är perioden för varje utställning.
Konstväggen våren 2026
Onsdag 21 januari vernissage kl 19
NATURFOTO Pelle Forsström
Mitt namn är Pelle Forsström och naturen och fotografering har legat
mig varmt om hjärtat i många år. Ofta dyker tillfället för en bra bild
upp helt oväntat. Så mina bilder är oftast helt oredigerade. Men ändå
med ett budskap om det vackra som finns i vår värld.
Som människa är jag rak, tydlig, omtänksam, vänlig. Vill gärna se möjligheter i stället för omöjligheter i livet. Jag är den som står stadigt i
livet när marken skälver och som gärna står upp för de som är missförstådda.
Onsdag 25 februari vernissage kl 19
BIBELN I BILDER
Skolplanscher var ett äldre sätt att med hjälp av illustrationer försöka förmedla kunskap om Bibeln i skolorna. Skolplanscher var vanliga i folkskolan i Sverige
från 1890-talet till 1970-talet. Flera erkända konstnärer fick i uppdrag att måla och idag är skolplanscher stundtals samlarobjekt. Titta in i caféet och
få lite nostalgikänsla.
Onsdag 8 april
EMMA JOHANSSON
”Mitt namn är Emma Johansson, jag är 22 år och bor i Örbyhus. Just nu går jag mitt andra år på Gävle konstskola, som är en filial till Bollnäs folkhögskola. I mitt skapande varierar både motiv och medium, men temat tid återkommer ofta som en gemensam nämnare. På konstväggen kommer ni få se lite gott och blandat, men främst keramik och måleri från min tid i skolan.”
Onsdag 13 maj
VIKTOR MIERKOVSKI & JAKOB SÖDERSTRÖM
Viktor Mierkovski är 39 år gammal och bosatt i Örbyhus. Han målar i olja, realism med starka färger.
Och så här berättar Jakob om sig själv:
”Jag mår bra av att vara kreativ och har varit det sen barn. Mitt problem är att jag nästan alltid klottrar ner mina tavlor med svart tusch om de får stå för länge. Tavlorna på utställningen har jag dock lyckats lämna cleana tills nu. För ca två år sedan gick jag en termin på Kyrkeruds folkhögskola. Jag försöker lära mig att dreja.”
Här nedan ser du några verk av tidigare utställare: