Meny

Stiftsfullmäktige

Stiftsfullmäktige är det högsta beslutande organet i stiftet.

STIFTSFULLMÄKTIGES PRESIDIUM - MANDATPERIODEN 2018-2021:

Marie Johansson, Gislaved ordförande i stiftsfullmäktige.
Per Ragnarsson, Lenhovda 1:e vice ordförande i stiftsfullmäktige
Victor Ramström, Kalmar 2:e vice ordförande i stiftsfullmäktige

ORDINARIE LEDAMÖTER I STIFTSFULLMÄKTIGE 2018-2021:

Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (s)
Anton Härder
Emma Johansson Gauffin
Göran Wiegert
Birgitta Lindén
Marie Johansson
Kenneth Åberg
Anita Andersson
Anna Rapakko
Evy Annér
Rigmor Holmqvist Ödman
Lars Stråth
Robin Hansen
Elsa Jönsson
Jonas Ek

Borgerligt alternativ (BorgA)
Björn W Stålne
Johnny Lilja
Bo Frank

Centerpartiet (c)
Mats Nilsson
Ingrid Salomonsson
Åsa Felix Everbrand
Anders Åkesson
Margareta Andersson
Stig-Göran Fransson
Annette Rehn
Veine Backenius
Lisbeth Båfält
Per Ragnarsson 
Kjell Gustafsson

Frimodig kyrka (FK)
Håkan Persson 
Håkan Sunnliden
Maria Gerdås
Simon Lind

Kristdemokrater i Svenska kyrkan (kr)
Katarina Åkesson
Eva Stråth

Miljöpartister i Svenska kyrkan (MPSK)
Marita Bengtsson

Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan (posk)
Victor Ramström
Sofie Walter
Sofia Rosenqvist
Elisabeth Hullfors
Thomas Linder
Jeurgen Thelander
Bengt Olsson
Emilia Lindstrand
Olle Sandahl

Sverigedemokraterna (SD)
Helena Elmqvist 
Leif Gustavsson
Jan-Ove Lipponen
Maria Palm

Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK)
Monica Johansson

Öppen kyrka- En kyrka för alla (ÖKA)
Birgitta Axelsson Edström
Gunnar Thorbert

 

Sammanträdesdatum 2020


Stiftsstyrelse
16 januari
13 februari
25 mars
14 april
11 juni
7-8  september
19 oktober
25 november
17 december

Domkapitel 
15 januari: Framtidsseminarium med stiftsstyrelse och prostmöte
31 januari: Examen och domkapitel 
26 februari                 
17 mars                        
29 april                       
12 juni: Examen och domkapitel 
17 juni: (om behov finns)
18 augusti                    
15 september              
14 oktober                
24 november              
15 december     
          

Egendomsnämnd 
6 februari
16 april
8 juni
7-8 september
6 oktober
17 december

Stiftsfullmäktige
27 februari
25 maj
24 september
23 november

Arbetsutskott
27 januari
12 mars
6 april
26 maj
17-18 augusti
23 september
12 november
3 december