Lyssna

Nyhet / Publicerad 5 mars 2020

”En vacker symbol som jag är stolt över”

Efter 19 år är Anna-Karin Anens ännu lika nöjd med sin tatuerade fisk på armen.

Anna-Karin var 19 år när hon lät tatuera den stiliserade fisken på höger handled.

– Jag ville göra något som jag kunde stå för hela livet, som visade på min kristna tro och som kunde göra folk lite nyfikna.

Även om hon som ung tonåring brukade rita fiskar på armen, övervägde hon ett tag att tatuera ett kors. När en kompis, som var präst, berättade vad fisken symboliserar blev valet självklart.

– Jag gillar att få berätta hur kristna hade fisken som ett första kännetecken. Hur någon kunde rita halva fisken i sanden och den andra kunde fylla i med det andra strecket.

I kristna sammanhang vet många vad symbolen betyder, men hon har aldrig stött på någon annan med en liknande tatuering. Hon tycker att den lilla fisken påminner om ett smycke som syns utan att vara alltför iögonfallande.

Vad betyder den för dig
i dag?

– Att jag har en tro på Gud, och jag står för det.

Text Ulrika Ljungblahd

Fler artiklar ur Spira:

  1. White får rita Umeås nya krematorium

    Publicerad 13 juni 2025

  2. Nu sitter kyrkoherde Juul vid ratten

    Publicerad 2 juni 2025

    Med 50-talsrock i högtalarna och 30 år som präst i bagaget rullar Fredrik Juul in i Umeå. Lär känna nya kyrkoherden under en cruising genom stan.

  3. Dopets hemlighet – himlen öppnas och vattnet bär

    Publicerad 2 juni 2025

    Prästen Joel Hultdin hämtar vatten från havet när han ska döpa konfirmander på Norrbyskär. – Vatten är ett så otroligt konkret livgivande element.

  4. Så ändrade Maria sin syn på barndop

    Publicerad 2 juni 2025

    ”Nej, jag vill inte döpa mitt barn” tänkte Maria Olsson först. Efter samtal och funderande kom hon på nya tankar.  – Märtas dop blev jättefint, en bild av gemenskap.

  5. Doppar handen i vatten för att minnas sitt dop

    Publicerad 2 juni 2025

    – Tron behöver förkroppsligas, säger Louise Amkoff.  Hon var en av dem som tecknade ett kors i pannan med dopfuntens vatten under en påskmässa i Backens kyrka.