Två ungdomar jämför sina skostorlekar på ett bord.
Lyssna

För dig som konfaförälder...

Under konfirmandtiden

Storstadskonfirmation

Du som är konfaförälder i Storstadsgruppen...

Datum att ha koll på:

  • Uppstart måndag 8 september kl. 15.30-17.30 i Kyrkans hus, Tidaholm
  • Läger den 15-16 november i Fröjered och Göteborg
  • Läger mars 2026 i Stockholm 
  • Konfirmation lördag 25 april 2026

Bra att veta inför läger:

Ingen lägeravgift.

Den som av någon anledning inte vill sova över när det är läger går det bra att sova hemma och bara vara med på dagarna och kvällarna. Detta går däremot inte att lösa under lägret i Stockholm. 

 

 

 

 

Äventyrskonfirmation

Du som är konfaförälder i Äventyrsgruppen...

Datum att ha koll på

  • Uppstart måndag 8 september kl. 15.30-17.30 i Kyrkans hus, Tidaholm
  • Läger den 26-28 september i Fröjered
  • Läger våren 2026
  • Konfirmation lördag 25 april 2026

Bra att veta inför läger

Lägeravgift kan förekomma.

Den som av någon anledning inte vill sova över när det är läger går det bra att sova hemma och bara vara med på dagarna och kvällarna.

Sommarkonfirmation 2026

Gudstjänster

Första advent

En gudstjänst under julen (julafton, juldag eller däromkring). 

Två påskgudstjänster (påskdagsgudstjänst plus en valfri gudstjänst under påskveckan).

Konfirmanderna kommer att tilldelas en gudstjänst vardera då de får vara med och ha en uppgift i gudstjänsten. De tilldelas en söndag och för själva byta med varandra om de inte kan just då. (exempel på uppgifter att välja: duka nattvard, dela ut psalmböcker, servera kaffe, läsa text, ta upp kollekt m.m.

Förträffarna

26 november kl. 15.30-17.30 - Advents- och julträffen i Kyrkans hus.

21 januari kl. 16.00-18.00 - Extra träff inför Bibelborgen.

24 januari ca kl. 9.00-16.00 - Bibelborgen i Skövde. Buss ordnas tur-retur Kyrkans hus.

25 mars kl. 16.00-18.00 - Påskträff i Kyrkans hus.

Tiderna och dagarna i sommar

Vecka 25

Måndag 15 juni - Preliminärt i Kyrkans hus kl. 13.00-17.00.

Tisdag 16 juni - Preliminärt i Kyrkans hus kl. 13.00-17.00.

Onsdag 17 juni - Preliminärt i Kyrkans hus och på Norra kyrkogården kl. 13.00-17.00.

Torsdag 18 juni - Preliminärt i Kyrkans hus kl. 10.00-14.00. Denna vecka provas eventuellt kåpor samt fotografering.

Vecka 26

Lägerveckan på Sjöhaga.

Preliminärt måndag 22 juni till fredagen 26 juni. 

Vecka 27

Studiebesök i Göteborg och heldag på Liseberg ca kl. 8.00-00.30. 

Konfirmanderna kommer ha en ledig dag någon av dagarna den veckan.

Onsdag 1 juli - tid är inte klart.

Torsdag 2 juli - tid är inte klart.

Fredag 3 juli - Genrep, tid är inte klart.

Lördag 4 juli - Konfirmation kl. 14.00.

Söndag 5 juli - Konfirmation kl. 14.00.

Konfirmanderna använder kalenderfunktionen i Svenskalag.se/svkytidaholm

Packningslista till Sjöhaga

  • Lämpliga kläder för både varma dagar och kyliga kvällar. Vi är ute så mycket vi kan, så träningskläder är aldrig fel att ha till hands (det finns möjlighet att spela både fotboll och volleyboll på området)
  • Gympaskor, innetofflor/badtofflor
  • Badkläder och badlakan
  • Sängkläder. Täcke/filtar och kuddar finns (inte lakan och örngott) Trivs man bäst med egen kudde och eget täcke så ta med detta
  • Hygienartiklar, handdukar
  • Myggmedel
  • Mobilladdare
  • Godis och snacks (eller fickpengar till vår egenkomponerade kiosk)
  • En flaska saft och en påse med fikabröd/kakor (ni väljer själva om ni bakar gör eget eller om ni köper något i butik). Detta blir sedan vårt gemensamma fika om dagarna.

Lägeravgift på 200 kr swishas i förväg till 123 526 27 95.

Liseberg

Vi står för bussresan och subventionerar åkpasset med 100 kr. Resterande summa på 350 kr swishas till 123 526 27 95.

En medhavd matsäck till lunch behövs (som vi äter när vi varit på studiebesöket före Liseberg) och en peng till mat ca 100-150 kr (och eventuellt något till att snurra på chokladhjul m.m.).

Ibland bjuder livet på negativa överraskningar och ekonomin samarbetar inte alltid, säg till oss då så hjälper vi till. Vi vill att alla som vill ska kunna följa med denna dag!

Fotografering

Kajsa Thorén fotograferar, en gruppbild, en spexbild och en individuell bild. Dessa tre bilder går att köpa som digitala kopior för sammanlagt 200 kr (swishas också till samma nummer som ovan).

Konfirmationen

Varje familj får en reserverad bänkrad, som lottas ut i förväg. Övriga bänkrader är det först till kvarn som gäller. Det finns alltså inget maxantal på hur många gäster ni bjuder. 

Är det någon ändring som önskas gällande konfirmationsgrupperna så säg till. Vi eftersträvar så jämnstora grupper som möjligt och en bra fördelning på tjejer och killar.

Konfirmationen är ju en bekräftelse av dopet och faddrarna uppmärksammas genom att de är med vid handpåläggningen. Om fadder inte finns eller kan närvara så går det bra om någon av er föräldrar är med istället vid handpåläggningen (vill man inte så kan någon av konfirmandassistenterna stå med, för att ingen konfirmand ska vara utan vid handpåläggningen).

Är det så att det kommer finnas tolk eller om ni har någon anhörig med rullstol, meddela någon i konfirmandteamet så att vi kan placera er vid lämpliga bänkrader.

Hitta till Sjöhaga

Länk till karta för vägbeskrivning

Adressen är

Sjöhaga Ungdomsgård 1, 540 17 Lerdala