Personal

Här hittar du alla anställda i församlingen

KANSLIET
ÖPPETTIDER
vardagar 10.00-12.00
SOMMARTIDER 21 juni-22 aug: tisdag - torsdag 10.00-12.00 
Kanslist Rakel Oscarsson
0510-48 40 80
rakel.oscarsson@svenskakyrkan.se

Kommunikatör Kerstin Larsson
0708-58 70 05
kerstin.m.larsson@svenskakyrkan.se

Kamrer Lena Johansson
0510-48 40 93
lena.i.johansson@svenskakyrkan.se  


PRÄSTER

Kyrkoherde Monica Göransson (sem 17 juni - 11 juli, 2 -18 aug)
0708-58 70 08
monica.goransson@svenskakyrkan.se

Komminister Richard Burén (sem 12 juli - 15 aug)
0708-20 38 81
richard.buren@svenskakyrkan.se

Komminister Sophia Sahrin Granevik (sem 5 juli - 1 aug)
0708-20 38 80  
sophia.sahrin.granevik@svenskakyrkan.se


DIAKONI

Diakoniassistent Anita Olausson
0708-20 38 82
anita.olausson@svenskakyrkan.se

Diakoniassistent Anna-Carin Jonsson
0708-58 70 02
anna-carin.jonsson@svenskakyrkan.se


KÖR & MUSIK

Organist AnnaCarin Johansson
0708-58 70 04
annacarin.johansson@svenskakyrkan.se

Kantor Carl-Magnus Malmesved
0708-58 70 00
carl-magnus.malmesved@svenskakyrkan.se

Kantor Annette Jacobsson
0708-58 70 01
annette.jacobsson@svenskakyrkan.se


BARN & UNGDOM

Församlingspedagog Eva Hugosson Koinberg
0708-58 70 06
eva.hugosson.koinberg@svenskakyrkan.se

Barn- och ungdomsledare Sandrika Nordlund 
0708-50 64 90 
sandrika.nordlund@svenskakyrkan.se

Barn- och ungdomsledare Eva Kaiberger 
0708-58 70 03 
eva.kaiberger@svenskakyrkan.se 


FÖRSKOLAN PÄRLAN

0510-48 40 90
Rektor Cecilia Ström
cecilia.strom@svenskakyrkan.se

Förskollärare Marie Sirén Persson
marie.siren.persson@svenskakyrkan.se

Förskollärare Anki Lindblad 
anki.lindblad@svenskakyrkan.se

Förskollärare Frida Svensson 
frida.svensson@svenskakyrkan.se

Förskollärare Kristina Bertilsson
kristina.bertilsson@svenskakyrkan.se

Vik barnskötare Maria Enander

Kock Paulina Johansson
paulina.a.johansson@svenskakyrkan.se


KYRKOR - VAKTMÄSTARE - FÖRSAMLINGSVÄRDINNA

Kyrkogårds- och fastighetschef Joakim Lövkvist (sem 19 juli-15 aug)
0708-58 70 07
joakim.lovkvist@svenskakyrkan.se

Församlingsvärdinna Magdalena Götesjö (sem 24 juni-8 aug)
Kyrkans gård-Lockörn inre och Sunnersbergs kyrkskola 
0708-20 38 88
magdalena.gotesjo@svenskakyrkan.se
Sommarvikarie Sara Hägg, 0703-14 40 25

GÖSSLUNDA KYRKA och KYRKOGÅRD
Vaktmästare Towa Svensson (sem 5 juli - 22 aug)
0708-20 38 86
towa.svensson@svenskakyrkan.se 
Sommarvikarie: Disa Sixtensson, 0722-11 86 45

SUNNERSBERGS KYRKA och KYRKOGÅRD
Vaktmästare Jocke Smedman (sem 28 juni -15 aug)
0708-20 38 85
joackim.smedman@svenskakyrkan.se
Sommarvikarie: Linda Oscarsson, 0761-27 81 47

STRÖ KYRKA & KYRKOGÅRD
Vik vaktmästare Maria Claesson
0703-90 45 16

RACKEBY och SKALUNDA KYRKA & KYRKOGÅRD
Vaktmästare Stina Tibell (sem 21 juni - 15 aug)
0708-20 38 87
stina.tibell@svenskakyrkan.se
Sommarvikarie 1, 14/6-6/7: Noah Lövkvist, 0730-35 30 65
Sommarvikarie 2, 5/7-15/8: Alice Hammer, 0703-28 99 92

OTTERSTADS KYRKA & FÖRSAMLINGSHEM 
samt S:TA MARIE KAPELL & KYRKOGÅRD
Vaktmästare Matilda Magnusson (sem 28 juni -18 juli, 9 -15 aug)
0708-20 38 84 
matilda.magnusson@svenskakyrkan.se
Sommarvikarie Andreas Broman, 0723-24 61 71

OTTERSTADS KYRKOGÅRD
Vaktmästare Anders Berg (sem 28 juni - 1 aug)
0708-20 38 83
anders.berg@svenskakyrkan.se
Sommarvikarie Marcus Göransson, 0760-24 64 82