Foto: Magnus Aronson/Ikon

Ulf Lindgren blir tillförordnad domprost i Stockholms domkyrkoförsamling

Nyhet Publicerad

På söndagen den 15 januari vigdes Marika Markovits till ny biskop i Linköpings stift. Nu är det också klart med hennes ersättare. Det blir Ulf Lindgren som tar över som tillförordnad domprost i väntan på att en ordinarie tar plats efter sommaren.

Ulf Lindgren har verkat i Storkyrkan i tio år som präst och domkyrkokaplan. Dessförinnan var han under fyra år präst i Lidingö. Före sin prästvigning arbetade Ulf under 15 år som gymnasielärare och studierektor vid Lycée Français, den helfranska skolan på Stora Essingen. 

Marika Markovits avslutade sin tjänst som domprost i Stockholms domkyrkoförsamling den 13:e januari, där hon varit sedan i november 2020. I söndags vigdes hon i Uppsala domkyrka och tas emot som biskop i Linköpings stift den 21 januari.

Mer information finns här och här.