Lyssna

Nyhet / Publicerad 6 oktober 2025

Syföreningsauktion i Tångeråsa fredag 28 november 2025

Den unika syföreningsauktionen i Tångeråsagården hålls i år fredagen den 28 november. Ett omfattande arbete från ideella inbringade förra året drygt 29 000 kronor - pengar som gått vidare till välgörande ändamål.

Det är ett omfattande arbete bakom att Tångeråsa kyrkliga syförening varje år kan bjuda in till den unika syföreningsauktionen i Tångeråsagården, precis intill Tångeråsa kyrka.

I år hålls auktionen fredagen den 28 november. Lottförsäljningen startar kl. 18.30 och själva auktionen börjar kl. 19.00.

I år är det komminister Marcus Willén Ode som är auktionsutropare. Allt från handarbeten, hemslöjd, vanliga paket, lottpaket och barnpaket till hembakat bröd, godis och sylt ska ropas ut.

Genom auktionen har årligen en stor summa pengar kommit in - pengar som gått vidare till olika välgörande ändamål.

Efter auktionen 2024 skickades 22 000 kronor vidare, bland annat till Örebro Stadsmission, Kvinnohuset i Örebro, Barndiabetesfonden, Världens barn, Nyckelfonden på USÖ och ACT Svenska kyrkan.

- Vi så glada över alla som kommer till auktionen och som genom att handla lotter och fika, samt genom att bjuda på allt som finns till försäljning, ger oss i Tångeråsa kyrkliga syförening möjlighet att hjälpa, säger AnnKristin Björk, ordförande i syföreningen.

Gåvor som kan lottas eller auktioneras ut tas tacksamt emot, ända fram till samma kväll. Under auktionskvällen den 28 november finns möjlighet att köpa kaffe, te eller saft med dopp.