Spela musik på vigsel, dop och begravning

Nyhet Publicerad Ändrad

Endast musik via e-tjänster och cd-skiva får spelas vid förrättningar i kyrkan.

Med jämna mellanrum kommer önskemål om att via församlingens ljudsystem spela upp egen musik vid gudstjänster och dop, bröllop och begravningar. Spotify tillhandahåller inte längre avtal som låter tjänsten användas i offentliga miljöer, eftersom Spotify Business har upphört. Spotify kommer därför endast att vara tillåtet att användas i hemmet.

Det privata Spotify-abonnemanget får inte spelas i offentlig miljö. Vid dop, bröllop och begravningar, där det finns önskemål om att spela upp en låt eller sång, kan detta göras numera via CD-skiva. Endast genom originalskivor, och inte självbrända skivor. Det hela handlar om licens/royalties till skivbolagen. Vid köp av CD eller Itunes betalas licens/royalties vid köpet och genom församlingens avtal med STIM har församlingen rätt att spela upp musiken offentligt. Kom ihåg att ange titel och kompositör i eventuellt programblad. 

Prata gärna med prästen som ni har kontakt med i förväg så att ev provspelning kan göras.