Inspelad musik i kyrkan

Nyhet Publicerad

Från och med 1 april 2019 går det bara att spela musik från en CD-skiva eller via iTunes eller annan liknande tjänst, i våra kyrkor. Om inspelad musik önskas i samband med kyrkliga handlingar ska musiken vara köpt och finnas på CD-skiva eller i en musiktjänst. 

Det är tillåtet för en privatperson att ladda ner en låt eller sång från iTunes och spela upp. Svenska kyrkan har avtal med STIM för att spela upp inköpt nedladdad musik. Det innebär att vi kan spela upp nedladdade låtar från iTunes och liknande tjänster.

Däremot kan inte Spotify eller andra tjänster för strömmad musik användas. Detta beror på avtal om STIM-ersättning gällande licenser och royalty till skivbolagen. Vid köp av CD-skiva eller via iTunes så betalas licens/royalty automatiskt vid köpet.

Kom ihåg att ange titel och kompositör i eventuellt programblad.

Prata med prästen som ni har kontakt med i förväg för att eventuellt provspela musiken innan.