Meny

Kyrkstigsvandring med gudstjänst

SÖNDAG 7 JULI är du välkommen att delta i den traditionella kyrkstigsvandringen! Vandringen startar kl. 08.00 från Skekarsbo och slutar vid Nora kyrka. Bussar avgår från församlingshemmet kl 07.30 till Skekarsbo och 09.30 till Österbo. Den sista biten från Österbo över spängerna sker vandringen till spelmännens musik. Efter vandringen firar vi gudstjänst och äter en lättare lunch i församlingshemmet. Klicka och läs mer.

Hålltider

07.30 Buss avgår från församlingshemmet till Skekarsbo
08.00 Vandringen startar i Skekarsbo
09.30 Buss avgår från församlingshemmet till Österbo.

Vi släcker törsten vid fäbodarna och stannar sedan för fika i Buska. Spelmän på nyckelharpa och gitarr spelar när vi går över spängerna.

11.00 Gudstjänst i församlingshemmet. Mat och kaffe serveras.

Välkommen!