Gravskick
Urn- och kistgravar
Om man går runt bland kyrkogårdens gravkvarter med urn- och kistgravar kan man se de olika stilideal som härskat under åren som gått – allt från mjuka böljande former till strama högtidliga linjer. De äldsta gravkvarteren ligger nära Nacka kyrka, framförallt i området mot norr. Längre österut hittar man senare gravkvarter, skapade i olika skeden av kyrkogårdens utveckling.
På Nacka norra kyrkogård finns det plats för nya urngravar men nya kistgravar hänvisas till Storkällans begravningsplats.
En minneslund med plats för stillhet
Öster om kyrkan ligger minneslunden. I minneslundens mitt finns en kvarnsten där porlande vatten sakta rinner ner. Runt om finns tre utsmyckningsplatser där anhöriga har möjlighet att lämna snittblommor och tända ljus. Här finns också platser att slå sig ner på i lugn och ro.
Askgravplatsen Tidevarv
På Nacka norra kyrkogård ligger askgravplatsen ”Tidevarv” som invigdes 2010. Platsen för Tidevarv är central på kyrkogården och har valts med omsorg. Den binder samman kyrkogårdens västra del med den östra och syns från flera olika håll. Tidevarv är utformat som kvarnhjul – en symbol för det gamla Nacka – och är indelat i tolv sektorer som ska symbolisera ett varv av tid.
Det finns inga lediga gravplatser kvar i Tidevarv.