Nacka församling

Prata med oss

Kontakt

Nacka församling Besöksadress: G:a Värmdövägen 14 b, 13137 Nacka Postadress: Box 31, 13106 Nacka Telefon: +46(8)54606100 E-post till Nacka församling

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Kyrkofullmäktige

Kyrkofullmäktige har det övergripande ansvaret för församlingens mål och verksamhet. Fullmäktige bestämmer bland annat om budget, kyrkoavgift och andra större frågor. En annan viktig uppgift är att utse ledamöter till kyrkorådet (församlingens styrelse) och kyrkogårdsnämnden.


Ordförande
Eva Åhlström

Vice ordförande
Magnus Wakander
magnus@wakander.se


Socialdemokraterna
Laina Rosberg
070-328 51 48, laina.rosberg@gmail.com

Ann Gripenlöf
070-629 03 44, ann.gripenlof@vo-college.se

Jan Johansson
070-757 55 93, cablecast@comhem.se

Eva Åhlström
072-232 32 11, eva.ahlstrom@iogt.se

Tom Johnsson
076-947 00 30, tom.olov.johnson@gmail.com

Monica Sundström, monicae.sundstrom@telia.com
070-624 45 00

Birgitta Norström
070-438 14 10, birgitta.norstrom@gmail.com

Holger Forsström
073-994 87 78, holger.forsstrom@gmail.com

Hillevi Nyman
070-441 07 09, hillevi_nyman@hotmail.com

Beimnet Abraha
073-657 82 36, info@eurocitydoc.se

Ingvor Magnesved
070-244 64 40


Borgerligt alternativ
Leif Ove Persson
070-130 99 10, leifovepersson@telia.com

Ulla-Britt Persson
070-361 35 29, ullabrittpersson@telia.com

Göran Frisk
goeran.frisk@telia.com

Maj-Lis Granskog
070-680 25 64, maj-lis.granskog@bredband.net

Ulrika Johansson
076-010 04 55, ulrika.m.johansson@spray.se

Anders Jakobsson
anders.jakobsson@mbox2.tele2.se , 072-313 00 71

Linda Ohlson
070-749 27 04, linda.ohlson@moderat.se

Bo Edenius
070-497 38 10, bo.edenius@bredband.net

Magnus Wakander
magnus@wakander.se


Fria liberaler i Svenska kyrkan
Sten Grack
070-783 15 76, sten@grack.se

Annie Moberg
070-516 58 32, annie.moberg3@gmail.com

Carl Fredrik von Seth
070-036 24 78, cvonseth@gmail.com

Brigitte Vitell
072-509 38 00, vitell@telia.com


Frimodig kyrka
Bo Rosengren
borosengren38@gmail.com, 070-395 58 11


Gröna kristna i Stockholms stift
Hjördis Herlitz
070-673 36 63, h_herlitz@hotmal.com

Britt-Louise Wiberg
070-717 24 74, britt.l.wiberg@comhem.se

Vanja Kvarnström Eriksson
vanja.eriksson@comhem.se

Tuula Fomin
tuulafomin@hotmail.com


Kristdemokrater i Svenska kyrkan
Anders Wihk
anderswihk@gmail.com

Margareta Viklund
08-718 06 65, margareta.viklund@kristdemokraterna.se

Gertrud Sandberg
gertrud_sandberg@hotmail.com

Marianne Lindroth
08-773 06 15

Kyrkofullmäktige sammanträder

2017
Onsdag 22 november kl 19.00 i Nacka församlingshem.
Det nya kyrkofullmäktige sammanträder för första gången.