Tre pojkar och en flicka som leker på golvet.
Foto: Kristina Wessman Svensson

Vill du sjunga i S:t Petris barnkörer?

Publicerad Ändrad

Vill du också sjunga i någon av S:t Petri kyrkas barnkörer? Kristina Wessman Svensson, som startade Malmö Operas Barnkör, är i sitt nya uppdrag igång med att bygga upp en barnkörverksamhet i S:t Petri.

Nystartade körer

Tycker du om att sjunga och vill göra det tillsammans med andra i din ålder? Då finns våra nystartade barnkörer i S:t Petri kyrka. Körledare är Kristina Wessman Svensson som startade Malmö Operas Barnkör 2008 och var kormästare för dem i 12 år. Hennes nya uppdrag är att bygga upp en barnkörverksamhet i S:t Petri.

Under hösten 2022 startade barnkörer i olika körgrupper i åldrarna 6–14 år.
Flickkör och Aspirantflickkör repeterar på torsdagar
Gosskör och Aspirantgosskör repeterar på onsdagar

Är du intresserad? Vill du veta mer? Då är du välkommen att kontakta Kristina Wessman Svensson (se kontaktuppgifter nedan).

Mer om information om S:t Petri kyrkas övriga körer.