Lyssna

Bön#9 Mänskliga rättigheter och rättvis hållbar fred mellan Israel och Palestina

Idag vill jag tala om mänskliga rättigheter och rättvis hållbar fred mellan Israel och Palestina och läser från Svenska kyrkans positionspapper för just rättvis och hållbar fred mellan Israel och Palestina antagen av Kyrkostyrelsen:

I samband med ockupationen sker ett antal grova kränkningar av palestiniers mänskliga rättigheter. Konfiskeringen av privatägd mark innebär en kränkning av äganderätten, rätten till fri rörlighet inskränks genom systemet med avspärrningar, vägspärrar, bosättningar och annan begränsande infrastruktur. Tillämpningen av olika rättssystem för israeliska medborgare och palestinier utgör en kränkning av rätten till icke-diskriminering och likhet inför lagen. Ett växande antal palestinska, israeliska och internationella människorättsorganisationer har på senare tid beskrivit denna alltmer cementerade situation av ojämlikhet och diskriminering som apartheid.

Svenska kyrkan menar att det bästa sättet att främja de mänskliga rättigheterna och främja en rättvis och hållbar fred är att utgå från folkrätten – den internationella humanitära rätten, de universella mänskliga rättigheterna, sedvanerätt och relevanta internationella konventioner. Svenska kyrkan vill verka för en rättvis och hållbar fred framförhandlad av konfliktens parter inom detta folkrättsliga ramverk, vilken garanterar såväl israeler som palestinier ett liv inom säkra och erkända gränser och fria möjligheter att forma sin egen framtid.[4]

Bön

Gud vi längtar efter rättvis och hållbar fred i världen

Gud vi längtar efter rättvis och hållbar fred mellan Israel och Palestina

Gud det är en allvarlig tid nu, och vi ber om kraft att våga hoppas 

Gud vi ber om tro på att fred är möjlig


 
4] Svenska kyrkans positionspapper för rättvis och hållbar fred mellan Israel och Palestina