Vi har glädjen att presentera Anders Stenman som ny kyrkoherde i Malå-Sorsele pastorat!
Söndagen 30 november välkomnades Anders vid en gudstjänst i Malå kyrka av församlingen, kontraktsprost Erika Forsvall samt representanter från Malå kommun, Sameföreningen, Pingstkyrkan, Missionskyrkan och kyrkorådet.
Så här berättar Anders om sig själv:
"Jag heter Anders Stenman och är uppvuxen i Jörn. Jag har arbetat som präst i snart 30 år, senast i Luleå, och tidigare i Jokkmokk, Boden och Arvidsjaur.
Mina intressen är hockey, fiske och musik. När tillfälle ges spelar jag gärna trummor, helst rock’n’roll och jazz. Jag trivs i glesbygd med dess historia och gemenskap. Min son Manfred studerar i Uppsala.
För mig är kristen tro något enkelt: att få vara den man är i relation till andra människor och Gud. Jag vill att våra församlingar i Sorsele och Malå ska vara öppna och välkomnande för alla. Jag ser fram emot att få vara er präst i både glädje och sorg."
I bilden från vänster: Erik Hugo Johansson, Erika Forsvall, Anders Stenman, Lena Selin