Skånes orgelveckor 27 juni-25 juli.
Foto: Skånes orgelveckor

Skånes orgelveckor

Sedan 1981 har Skånes orgelveckor arrangerats varje sommar i Lunds stift. Under en månads tid bjuder svenska och internationella organister på gratis orgelkonserter runt om i Skåne, Blekinge och Danmark.

Skånes orgelveckor firar 40-årsjubileum 2022

Sedan 1981 då Skånes orgelveckor blev en återkommande festival har arrangemanget utvecklats till ett självklart sommarinslag i Lunds stift. I år glädjer vi oss åt att fira att orgelveckorna manifesterat orgelkulturen i 40 år, ett firande som av pandemiskäl fluttats från 2021. 

Jubiléet uppmärksammas särskilt i avslutningskonserten 25 juli då Robert Bennesh, domkyrkoorganist i Lunds domkyrka, musicerar tillsammans med sin företrädare Tomas Willstedt. 

Festivalen inleds 27 juni med Stockholms konserthusorganist Ulf Norberg och fortsätter sedan med internationella solister likvälsom musiker från närområdet. 

För frågor kring Skånes orgelveckor, kontakta Robert Bennesh 046-71 88 84, robert.bennesh@svenskakyrkan.se

Program Skånes orgelveckor 27 juni-25 juli 2022

kl 19.30 Lunds domkyrka
Invigningskonsert, Ulf Norberg

kl. 16 Klosterkyrkan
Krokodill och Tant Principal på orgelsafari - av och med Karin Grönberg.

kl. 19 Maria Magdalena kyrka
Ursula Grahm

kl. 19 Strandkyrkan, Lomma
Piotr Rachon (orgel och piano), Warszawa

kl. 12 Allhelgonakyrkan, Lund
Anders Gustavsson

kl. 12 Mariakyrkan, Helsingborg
Jerzy Kukla, Lublin

kl. 12 Sct. Mariae Kirke, Helsingör
Finn Pedersen

kl. 12.10 S:t Petri kyrka, Malmö
Ulf Norberg

kl. 16 Klosterkyrkan, Lund
Piotr Rachon, Warszawa

kl. 19 S:t Knuts kyrka, Lund
Piotr Rachon (orgel och piano), Warszawa

kl. 12.10 S:t Johannes kyrka, Malmö
Piotr Rachon, Warszawa

kl. 19 Allhelgonakyrkan, Lund
Piotr Rachon, Warszawa

kl. 12 Sct Mariae Kirke, Helsingör
Søren Christian Vestergaard

kl. 16.30 Helligaandskirken, Köpenhamn
Kristian Krogsøe

kl. 10 Lunds domkyrka
Jerzy Kukla, Lublin

kl. 12 Vor Frue Kirke, Köpenhamn
Hanne Kuhlmann

kl.  17 Lomma kyrka
Jerzy Kukla, Lublin

kl. 14 Malmö Museum, Skovgaardsalen
Jerzy Kukla, Lublin       
Obs! Museientré.

kl. 16 Bosebo kyrka, Kulturen, Lund
Barbro Daun Schelin
Obs! Fri entré till Kulturen från kl. 15.45

kl 17 S:t Johannes kyrka, Malmö
Laurent Jochum, Paris

kl. 19 Allhelgonakyrkan, Lund
Bogdan Narloch, Koszalin

kl. 16 Klosterkyrkan, Lund
Bogdan Narloch (orgel) och Roman Gryn (trumpet), Koszalin

kl. 19.30 Lunds domkyrka
Richard Brasier, London

kl. 19 Bergakyrkan, Bjärred
Bogdan Narloch (orgel) och Roman Gryn (trumpet), Koszalin

kl. 12 Allhelgonakyrkan, Lund
Noa Edwardsson

kl. 12 Holmens Kirke, Köpenhamn
Ton Koopman, Holland

kl. 12 Mariakyrkan, Helsingborg
Richard Brasier, London

kl. 12.10 S:t Petri kyrka, Malmö 
Hans Hellsten

kl. 15 Borgeby kyrka 
Bogdan Narloch (orgel) och Roman Gryn (trumpet), Koszalin

kl. 12 Sct. Olafs kirke, Helsingör
James D. Hicks, USA
Uruppförande av Bo Gunnes ”Concertino for Scottish Smallpipes and organ”.

kl. 12.10 S:t Johannes kyrka, Malmö
Benjamin Åberg

kl. 19 Hässleholms kyrka
Bogdan Narloch (orgel) och Roman Gryn (trumpet), Koszalin

kl. 16.30 Helligaandskirken, Köpenhamn 
Hampus Lindwall, Frankrike

kl. 10 Hjärnarps kyrka
Johan-Magnus Sjöberg med vänner

kl. 10 Lunds domkyrka
Aeji Choi, Danmark

kl. 12 Vor Frue Kirke, Köpenhamn
Mark Baumann, Danmark/Tyskland

kl. 16 Bosebo kyrka, Kulturen, Lund
Ursula Grahm
Obs! Fri entré till Kulturen från kl 15.45

kl. 18 Gustav Adolfs kyrka, Helsingborg
Hans Hellsten

kl. 14 Malmö Museum, Skovgaardsalen
Hans Hellsten
Obs! Museientré.

kl. 17 S:t Johannes kyrka, Malmö
Hans Nordenborg

kl. 19 Allhelgonakyrkan, Lund
Hans Hellsten 

kl. 19 Västra Hoby kyrka
Robert Bennesh

kl. 16 Klosterkyrkan, Lund
Karin Grönberg

kl. 19.30 Lunds domkyrka
Tina Christiansen, Odense

kl. 16 Klosterkyrkan, Lund
Krokodill och Tant Principal på orgelsafari - av och med Karin Grönberg.

kl. 12 Allhelgonakyrkan, Lund
Maja Malmström 

kl. 12 Mariakyrkan, Helsingborg
Marco Bonacci  

 kl. 12 Holmens Kirke, Köpenhamn
Stefan Kordes, Tyskland

kl. 12.10  S:t Petri kyrka, Malmö
Barbro Daun Schelin

kl. 12.10 S:t Johannes kyrka, Malmö
Noa Edwardsson

kl. 19 Hässleholms kyrka
Peter Wilgotsson (saxofon) och Bengt Wittje (orgel).

kl. 16.30 Helligaandskirken, Köpenhamn
Daniel Roth, Frankrike

kl. 10 Lunds domkyrka
Colin Andrews, USA

kl. 12 Vor Frue Kirke, Köpenhamn
Robert Bennesh

kl. 12 Fredrikskyrkan, Karlskrona
Erik Fröberg (sopransaxofon) och Staffan Sundås (orgel).

kl. 16 Bosebo kyrka, Kulturen, Lund
Albina Veisland
Obs! Fri entré till Kulturen från kl 15.45

kl. 17 Lomma kyrka
Colin Andrews, USA

kl. 19 Sofia Albertina kyrkan, Landskrona
Przemyslaw Kapitula, Warszawa

kl. 14 Malmö Museum, Skovgaardsalen
Ursula Grahm
Obs! Museientré.

kl. 17 S:t Johannes kyrka, Malmö
Colin Andrews, USA

kl. 19 Genarps kyrka 
Verena Steffen (tvärflöjt) och Olivier Eisenmann (orgel), Schweiz

kl. 19.30 Lunds domkyrka
Renée Anne Louprette, USA

kl. 16 Klosterkyrkan, Lund
Marieke Wikesjö (sopran), Verena Steffen (tvärflöjt), Olivier Eisenmann (orgel/piano).
Uruppförande: dikter av Rainer Maria Rilke tonsatta av Will Eisenmann.

kl. 12 Allhelgonakyrkan, Lund
Jesper Glans

kl. 12 Holmens Kirke, Köpenhamn
Anne Kirstine Mathiesen, Danmark

kl. 12 Mariakyrkan, Helsingborg
Fredrik Albertsson

kl. 12.10 S:t Petri kyrka, Malmö, Olivier Eisenmann, Schweiz

 kl. 18.30 S:t Ibb kyrka, Ven
Bo Ingmarsson (klarinett) och Per Jarring (orgel)

kl. 19 Mörrums kyrka
Renée Anne Louprette, USA

kl. 19 Torrlösa kyrka
Musik med aftonbön,
Johan Sandberg (sång), Lars Åke Norlander, (orgel, piano)

kl. 20 Sct. Mariae Kirke, Helsingör,
Christian Tarrabia, Milano

kl. 12.10 S:t Johannes kyrka, Malmö
Christian Schultze

kl. 15 Borgeby kyrka
Marieke Wikesjö (sopran), Verena Steffen (tvärflöjt) och Olivier Eisenmann (orgel/piano)
Dikter av Rainer Maria Rilke tonsatta av Will Eisenmann. Sommaren 1904 bodde Rainer Maria Rilke på Borgeby slott hos Hanna Larsdotter och Ernst Norlind.

kl. 16 Borgeby kyrka
Kristina Nilsson (mezzosopran) och Robert Bennesh (orgel/piano).

kl. 16.30 Helligaandskirken, Köpenhamn
Halgeir Schiager, Norge

kl. 10 Lunds domkyrka
Johannes Skoog

kl. 12 Vor Frue Kirke, Köpenhamn
Chelsea Chen, USA

kl. 16 Bosebo kyrka, Kulturen, Lund
Hans Fagius
Obs!  Fri entré till Kulturen från kl. 15.45.

kl. 17 Lomma kyrka
Marieke Wikesjö (sopran) och Thomas Wallin (orgel).

kl. 19 Sofia Albertina kyrka, Landskrona
Jackson C.Crawford (saxofon) USA/Tyskland och Fredrik Albertsson (orgel).

kl. 15 Malmö Museum, Skovgaardsalen
Albina Veisland
Obs! Museientré.

kl. 15 Höörs kyrka
Hans Fagius

kl. 17 S:t Johannes kyrka, Malmö
Olivier Eisenmann, Schweiz

kl 19 Allhelgonakyrkan, Lund
Bengt Wittje

kl. 19.30 Finalkonsert i Lunds domkyrka
Robert Bennesh och Tomas Willstedt

Adresser till konsertlokalerna

  • Allhelgonakyrkan, Allhelgona Kyrkogata 1, 223 62 Lund
    Webbplats
  • Bergakyrkan, Öresundsvägen 9, 23735 Bjärred
    Webbplats
  • Borgeby kyrka, Borgeby Slottsväg 17, 237 91 Bjärred
    Webbplats
  • Bosebo kyrka (Kulturen), Tegnérsplatsen 6, 223 50 Lund
    Webbplats 
  • Fredrikskyrkan, Stortorget 3, 371 31 Karlskrona
    Webbplats
  • Genarps kyrka, Kyrkovägen 11, 247 71 Genarp
    Webbplats
  • Gustav Adolfs kyrka, Carl Krooks Gata 36, 252 25 Helsingborg
    Webbplats
  • Helligaandskirken, Niels Hemmingsens Gade 5, 1153 København K
    Webbplats
  • Hjärnarps kyrka, Hjärnarpsvägen 28, 266 75 Hjärnarp
    Webbplats
  • Holmens Kirke, Holmens Kanal 21, 1060 København K
    Webbplats
  • Hässleholms kyrka, Kyrkgatan 1, 281 38 Hässleholm
    Webbplats
  • Höörs kyrka, Skolgatan 2, 243 30 Höör
    Webbplats
  • Klosterkyrkan, Trollebergsvägen 4, 222 29 Lund
    Webbplats
  • Lomma kyrka, Prästbergavägen 71, 234 35 Lomma
    Webbplats
  • Lunds domkyrka, Lundagård, Lund
    Webbplats
  • Malmö museum, Malmöhusvägen 6, Malmö
    Webbplats
  • Mariakyrkan, Södra Storgatan 22, 252 23 Helsingborg
    Webbplats
  • Maria Magdalena kyrka, Flygelvägen 1, 224 72 Lund
    Webbplats
  • Mörrums kyrka, Karlshamnsvägen 6, 375 33 Mörrum
    Webbplats
  • Sct. Mariae Kirke, Sct Anna Gade 38, 3000 Helsingør
    Webbplats
  • Sct. Olafs kirke, Sct Anna Gade 12, 3000 Helsingør
    Webbplats
  • Sofia Albertina kyrka, Kungsgatan 9, 261 31 Landskrona
    Webbplats
  • S:t Ibb kyrka, Kyrkbacken, 260 13 Sankt Ibb
    Webbplats
  • S:t Johannes kyrka, Rådmansgatan 20, Malmö
    Webbplats
  • S:t Knuts kyrka, Linero torg 12, 224 76 Lund
    Webbplats
  • S:t Petri kyrka, Göran Olsgatan 4, 211 22 Malmö
    Webbplats
  • Strandkyrkan, Sävgången 2, 234 33 Lomma
    Webbplats
  • Torrlösa kyrka, 268 90 Svalöv
    Webbplats
  • Vor Frue Kirke, Nørregade 8, 1165 København
    Webbplats
  • Västra Hoby kyrka, 225 91 Lund
    Webbplats