Vår kyrkoherde går i pension

Nyhet Publicerad

och vi söker därför en efterträdare

Kumla-Tärna-Kila pastorat består av tre församlingar i en lantlig miljö i Sala kommun, mellan Sala och Västerås med närhet till både kultur och nöjen. Vi har 2200 kyrkotillhöriga av 2800 invånare. Församlingen är en viktig kraft i bygden och har förutom de traditionella verksamheterna ett rikt kör- och musikliv och en bra verksamhet för barn och familj med ett fint samarbete med skolan.

 

Kvalifikationer
Du har kyrkoherdeutbildning, ledarskapserfarenhet och körkort. Det är meriterande om du har erfarenhet av att arbeta med barn och ungdom samt ekonomi och budget. Du är positiv, prestigelös och praktiskt lagd. Du gillar att samarbeta och inkluderar andra. Du är van att delegera och fånga upp idéer och verkställa dem

 

Kontakt

Vill du veta mer om tjänsten, oss och bygden är du välkommen att kontakta kyrkorådets ordförande Kerstin Larsson på tel. 070-578 69 06 eller via e-post: kerstin.larsson@bennerstigen.se 

KyrkA: forhandlingsavdelningen@kyrka.se

 

Ansökan senast 28 februari till:
Kumla -Tärna - Kila pastorat
Kumlavägen 11
733 93 Sala