Foto: Per Nestor

25/6-22 Helgsmålsbön från Kila kyrka

Nyhet Publicerad Ändrad

Johannes Döparens dag " Den Högstes profet"

Helgsmålsbön från Kila kyrka inför Johannes Döparens dag.

Temat är "Den Högstes profet" och kollekten är en församlingskollekt som går till Kumla församlingsråd har valt ska gå till Act Svenska kyrkans projekt mot könsstympning i Tanzania "Stöd varje flickas rätt till sin egen kropp" (P 190). Sätt gärna in ett bidrag via swish 123 633 08 98 eller bankgiro 848-5252. Tack!

Musik: Sv ps 62 Än finns det en värld (Text: O Hartman 1980/Musik: G Aulén 1937), Sv ps 235 Som en härlig gudomskälla (Musik: A Dulin 1917, bearb 1929/Text: F Bloom 1917), I sommarljus (Inspelning från 2021. Text: Å Hagberg/Musik: S Jämtbäck), Visa vid midsommartid (R Lindström/H Norlén)

Medverkande: Per Alkstål - präst, Agneta Selling och Per Nestor - textläsningar, Ulrika Larsson - piano och sång, Per Nestor - flöjt, textläsning, foto och redigering, Helena Rilbacke - vaktmästare.

Välkommen!

Klicka på länken för att komma till söndagens bibeltexter samt läsa mer om kyrkoåret: https://www.svenskakyrkan.se/kyrkoaret/bibeltexter

Länk till tidigare digitala gudstjänster: https://www.svenskakyrkan.se/kumla-tarna-kila/tankar-i-tiden---digitala-gudstjanster