Foto: Per Nestor

25/3-23 Helgsmålsbön från Kila prästgård

Nyhet Publicerad

Jungfru Marie bebådelsedag "Guds mäktiga verk"

Välkommen till helgsmålsbön från Kila prästgård inför Jungfru Marie bebådelsedag.

Temat är ”Guds mäktiga verk” och kollekten är en rikskollekt som delas lika mellan Svenska Kyrkans Unga och Sveriges Kyrkosångsförbund. Sätt gärna in din gåva via swish 123 633 08 98 eller bankgiro 848-5252. Tack!

Medverkande: Tommy von Knorring - präst, Ulrika Larsson - piano och sång, Per Nestor – sång, piano, foto och redigering, Helena Rilbacke - vaktmästare. 

Musik: Sv ps 480 Var hälsad Herrens moder (Text: Bo Setterlind 1974, 1977, 1982 efter Salve Regina – sång av J G Seidenbusch 1987/Musik: Mainz 1712), Maria, Maria (P Harling), 700:1 Litanian/Kyrkans förbön, Jungfru Maria (E A Karlfeldt/N Söderström). Delar av musiken är inspelad vid tidigare tillfällen.

Klicka på länken för att komma till söndagens bibeltexter samt läsa mer om kyrkoåret: https://www.svenskakyrkan.se/kyrkoaret/bibeltexter

Länk till tidigare digitala gudstjänster: https://www.svenskakyrkan.se/kumla-tarna-kila/tankar-i-tiden---digitala-gudstjanster