Foto: Per Nestor

23/6-23 Helgsmålsbön från Kila kyrka

Nyhet Publicerad

Midsommardagen "Skapelsen"

Välkommen till helgsmålsbön från Kila kyrka inför midsommardagen

Temat är ”Skapelsen” och kollekten är en församlingskollekt till Act Svenska kyrkan www.svenskakyrkan.se/act. Sätt in din gåva via swish 123 633 08 98 eller bankgiro 848-5252. Tack!

Medverkande

Per Alkstål - präst, Bengt Kyllinge – textläsning, Kumla-Tärnakören, Kerstin Ragnarsson – piano, Ulrika Larsson – piano, Per Nestor – altblockflöjt, textläsning, piano, foto och redigering, Helena Rilbacke - vaktmästare. 

Musik

Sv ps 754 När dagen fylls av fågelsång (Text: F Kaergaard 1992, J A Hellström 1993/Musik: J-O Kulander 1993), Visa vid midsommartid (R Lindström/H Norlen), Sv ps 201 En vänlig grönskas rika dräkt (Sommarpsalm) (Text C D af Wirsén 1889/Musik: W Åhlén 1933), Glädjens blomster (Svensk folkvisa). Musiken är inspelad vid tidigare tillfällen.

Länkar

Klicka på länken för att komma till söndagens bibeltexter samt läsa mer om kyrkoåret: https://www.svenskakyrkan.se/kyrkoaret/bibeltexter

Länk till tidigare digitala gudstjänster: https://www.svenskakyrkan.se/kumla-tarna-kila/tankar-i-tiden---digitala-gudstjanster