Foto: Anita Fors

Miniorer i Jukkasjärvi

Nyhet Publicerad

Under fem onsdagseftermiddagar i vår har det varit verksamhet i Jukkasjärvi för barn, 6-10 år.

Tänk vad mycket fint man kan skapa av material från naturen. Foto: Anita Fors

Under fem onsdagseftermiddagar i vår har det varit verksamhet i Jukkasjärvi för barn, 6-10 år. En mycket uppskattad aktivitet om man ser till antalet barn som har deltagit. Totalt 45 barn har varit med under onsdagarna i Jukkas.

Onsdagseftermiddagarna har inletts med en samling där barnen fått lyssna på en spännande och tänkvärd berättelse från ”Djurens Andaktsbok”. Efter samlingen har det varit kreativt skapande, ibland inne och ibland ute. Jukkasjärvi församlingsgård bjuder på härlig utomhusmiljö med stora gräsytor, grillplats och en fin lekplats.

Det gäller att hålla tungan rätt i mun när det ska limmas. Foto: Anita Fors
Om barnen hade fått bestämma så hade vi varit utomhus varje gång men ibland så regnar det även i Jukkasjärvi. Foto: Anita Fors