Foto: Anita Fors

En helt vanlig tisdag på Loftet

På tisdagar sjuder det av liv på Loftet, församlingens ungdomslokal. Lokalen är öppen mellan kl 13:00 och till den sista går hem...

Alla konfirmerade ungdomar får under hösten en inbjudan till Kyrkans unga och i år är det de som är födda 2008 som har blivit inbjudna. I tisdags var den första träffen och det var många som kom! Lite drygt hälften av årets sommarlägerkonfirmander var där för att få information om verksamheten, ledarutbildningen mm. Kyrkans unga har en självklar plats genom hela konfirmationstiden och under sommarlägren finns flera av ungdomarna på plats så gott som varje dag för att vara med som ledare vid lektioner och andra aktiviteter. Ungdomarna är bra förebilder för konfirmanderna och tar sig an ledaruppdraget med stor glädje och engagemang.