Foto: Maria Prytz

Pär Johansson: en föreläsning om fördomar, talang och utveckling

Nyhet Publicerad

En timme kan gå väldigt fort! Pär Johanssons föreläsning i Härnösands domkyrka handlade om vad som händer om man trotsar fördomar, tror på människor och ger dem en chans att utvecklas. Det blev en timme av skratt, men också många insikter och en hel del allvar.

Pär Johansson gav många exempel på hur individer kan utvecklas, trots att de till synes har svaga förutsättningar att lyckas. Att få visa vad man kan och få uppskattning ger ytterligare växtkraft. Genom hans föreläsning kunde vi förstå att på hans jobb är ingen dag den andra lik. 

Pär berättade engagerat om arbetet med att ta initiativ till och vara ledare för Glada Hudik-teatern. En teater där utvecklingsstörda och normalstörda agerar tillsammans på scenen. Förutom utsålda Sverige-turnéer med "Elvis" och "Trollkarlen från Oz" innehåller Glada Hudik-teaterns resa bland annat framträdanden i New York, långfilmen "Hur många lingon finns det i världen?" och den folkkära reklamfilmskaraktären ICA-Jerry. 

Text och bild: Maria Prytz