Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Svenska kyrkan Härnösand Besöksadress: Franzéngatan 18, 87131 Härnösand Postadress: Härnösands pastorat, Franzéngatan 18, 87131 Härnösand Telefon: +46(611)28800 E-post till Svenska kyrkan Härnösand

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Högmässa och efterföljande kyrkkaffe med internationella smaker

Idag söndag 23 september har vi firat högmässa i domkyrkan där domkyrkokaplan Cristina Grönroos ledde högmässan och Elisabeth H Palm satt vid orgeln/flygeln. Efteråt förflyttade vi oss till församlingsgården för internationellt kyrkkaffe. Vi fick smaka på vårrullar, piroger, fish cutlets, pepparsås med mera och toppade det hela med äppelkaka och kaffe.

Nadja, Jan och Malin fixade maten och Internationella gruppen och diakon Åsa Sjöberg såg till att vi hade det trevligt. Vi fick också information om Svenska kyrkans internationella arbete. Mycket trevlig stund och många dröjde sig kvar länge för samtal runt borden. Själv har jag kvar låten Hamba Nati (Gå med oss) i huvudet.

Text och bild: Maria Prytz