Foto: Maria Prytz

En Vesper-konsert att minnas: Otto Olsson in memorian

Nyhet Publicerad

Måndagen den 27 augusti bjöds det på Vesper-konsert i Härnösands domkyrka med musik komponerad av Otto Olsson.

I samband med domkyrkoorganisternas årsmöte som i år hölls i Härnösand bjöds det på måndagkvällen på en Vesper-konsert i Härnösands domkyrka: "Otto Olsson in memorian". Vesper är namnet på en högtidlig kvällsgudstjänst av varierande textligt och musikaliskt innehåll.

Måndagkvällens Vesper i domkyrkan innehöll en fin mix av psalmsång, körsång, solosång och textläsningar med musik komponerad av Otto Olsson. Som solosånger framfördes Härlig är helgedomen och Ave Maria, vilka båda gjorde starkt intryck på församlingen. Avslutningsvis blev det en oerhört pampig avslutning med Olssons Te Deum. Te Deum framfördes första gången 1910 och blev så populärt att det framfördes över 100 gånger under Otto Olssons livstid - även utomlands.

Medverkade gjorde: Domkyrkokören, Tove Hokstad Jonsson, Eskil Lindbäck, sång. Ronnie Weber, Ellinor Weber, violin. Anna Zachrisson, altfiol. P-G Hedström, cello. Joel Malmborg, kontrabas. Per Brudsten, orgel. Kenth Lundqvist, piano. Domkyrkoorganist Lars G Fredriksson, dirigent. Domprost Kent Nordin, liturg.

Text och bild: Maria Prytz, kommunikatör Svenska kyrkan Härnösand