Gustaf Vasa församling

Prata med oss

Kontakt

Gustaf Vasa församling Besöksadress: Holländargatan 16, 11160 STOCKHOLM Postadress: BOX 3166, 10363 STOCKHOLM Telefon: +46(8)50888600 E-post till Gustaf Vasa församling

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Till innehållet

Kyrkoråd


Kyrkorådet är församlingens verkställande organ och utses av kyrkofullmäktige. Församlingsmedlem har ej rätt att närvara vid sammanträdena. Protokollen är däremot offentliga och finns tillgängliga på pastorsexpeditionen.

I kyrkorådet sitter

Ordförande
Lidbom, Lisbeth (s)                   08-31 97 89, 070-343 54 13
Norrtullsgatan 25 A
113 27  Stockholm                   lisbethlidbom@gmail.com

Vice ordförande
Friggebo, Birgit (FiSK)                070-628 54 45
Kungstensgatan 56
113 29  Stockholm                   birgit@friggebo.se

Kyrkoherde
Nordström, Åke                        08-508 88 601
Karlbergsvägen 7
113 27 Stockholm                   Åke Nordström

Ledamöter
Christer Auer (FiSK)                 08-411 32 63
Sveavägen 79
113 50 Stockholm                     crister.auer@gmail.com

Kjellner, Marie (ba)                   08-33 99 13
Vegagatan 18 4tr
113 29  Stockholm                   marie.kjellner@bredband.net

Anita Lindskog (s)                   070-697 63 11
Upplandsgatan 43, 3 tr
113 28 Stockholm                 ani.lindskog@gmail.com

Ove Andersson (s)                  08 – 32 52 23, 070 – 573 55 43
Atlasmuren16, 3 tr              
113 21 Stockholm                 oandersson@hotmail.com 

Anders Thureson (ba)
Torsgränd 32
113 61 Stockholm                 thureson.anders@gmail.com

Annika Luttropp (ba)                    08-32 99 84
Surbrunnsgatan 55
113 27 Stockholm                     annika.luttropp@bredband.net

Lundstedt, Staffan (mp)             08-31 57 96
Odengatan 60, 21 tr
113 22  Stockholm                     info@staffanlundstedt.se

 

Ersättare
Qvarforth, Ylva (FiSK)               08-31 93 65, 073-063 80 35
Observatoriegatan 18
113 25  Stockholm                   ylva.qvarforth@comhem.se

Svantesson, Agne (FiSK)            070-952 19 39
Frejgatan 61
113 26 Stockholm                   agne.svantesson@hotmail.se

Margareta Östman (s)             08–30 84 44, 0736 – 88 41 28
Norrtullsgatan 25 A, 2 tr
113 27 Stockholm                   margareta.ostman@gmail.com

Stella Lindblad (gvfv)              08-33 31 01
Kungstensgatan 12
113 57 Stockholm                  stella.lindblad@alphasprak.se

Paula Fortes (ba)                     
Dalagatan 9 P
113 61 Stockholm                    paula.e.fortes@gmail.com