Lyssna

Lyckas med Teams och Microsoft 365

Vi hör att församlingar och pastorat har svårt att fullt ut dra nytta av möjligheterna med Microsoft 365 och Teams. Vi kan stötta er med att få implementeringen i mål genom projektledning, utbildning och tydliga strukturer. Tillsammans skapar vi ett hållbart och behovsanpassat införande eller en omstart.

Vi hjälper till att införa digitala arbetssätt med verktyg som Teams, SharePoint, OneDrive och Planner. Vi erbjuder projekt- och processledning, utbildning, stöd och konkreta lösningar för att kunna:

  • Skapa tydliga arbetssätt för digitalt samarbete och dokumenthantering.
  • Etablera en gemensam medarbetarportal och strukturera Teams för långsiktig nytta.
  • Planera för att flytta filer från lokala diskar (G: och H:) till molnbaserade lösningar i OneDrive och Teams med en genomtänkt struktur.
  • Implementera nya rutiner och arbetssätt.

Målet är att alla medarbetare ska känna sig trygga och bekväma med de digitala verktygen och ha ett gemensamt sätt att arbeta. 

Vi har erfarenheter av implementering från Stift och pastorat​ och kan även stötta i inventering av utbildningsbehov samt genomföra utbildningsinsatser. Vid ett första möte lyssnar vi in era behov och tar fram en genomförandeplan i dialog.

Marie Flodin

Marie Flodin

Utbildare, Församlingsstödsenheten, Göteborgs stift

Erika Emanuel

Erika Emanuel

Kommunikatör, Församlingsstödsenheten, Göteborgs stift