Lyssna

Gubbgruppen i Sävja för män 80+ år

En grupp för vardagsnära samtal med existentiella teman. Att prata om hur man har det, hur det har varit och hur det kan bli är viktigt, inte minst när man kommit upp i ålder. Vi delar med oss av våra berättelser och tankar.

Gubbgruppen

Välkommen till en samtalsgrupp för män som är 80 år och äldre. Gruppen leds av Per-Anders Sölvin och Anders Hollmer. De är präster i pensionsålder med erfarenhet av att leda gruppsamtal. Samtalen utgår ifrån en metod som är hämtad hos Riksförbundet
Hjärnkolls bok Äldre män pratar om livet. Varje träff har ett tema: vardagsliv, livserfarenheter, att åldras, händelser i världen, förluster, livsmod, att vara sin egen bästa vän och vägar framåt. Du bidrar med din berättelse, hur du tänker och känner, och lyssnar på andras berättelser. Du får samtidigt lära känna nya personer.

Gruppen är kostnadsfri och fika ingår. Efter träffarna, kl. 12.00, får du gärna stanna kvar på sopplunch som kostar 40 kr.

Tid och plats

Linnérummet i Sävja kyrka, tisdagar kl. 10.30-12.00 (14 okt-2 dec) + en återträff i januari

Anmälan

Intresset för Gubbgruppen har varit stort tidigare och antalet platser är begränsat. Vänta inte för länge med att anmäla dig. 

Anmäl dig till Anna-Maria Olsson (kontaktuppgifter nedan)

Anna-Maria Olsson

Diaknoiassistent, Danmark-Funbo församling