Lyssna

Stubbes Popquiz kommer till Bredaryd

Tycker du ”Sommarkrysset” är för lätt, ”Vem vet mest” är för svårt och älskar ”Melodikrysset”? Då är Stubbes Popquiz den perfekta underhållningen. Anmäl dig nu! Begränsat antal platser.

I över 20 år har Stubbe underhållit och många skratt har det blivit. Varje torsdag i Gislaved har Stubbe kört ”Stubbes Popquiz”. Nu kommer han till Bredaryd och jubileumsveckan. Anmäl dig här till afterwork med Stubbes Popquiz fredagen den 15 augusti klockan 18 i Bredaryds församlingshem. Anmäl senast fredagen den 8 augusti. 

I Stubbes Popquiz blandas musikhistoria, allmänbildning och rolig fakta med galna ledtrådar. Musiken som spelas är allt ifrån 1954 (året då rocken föddes) fram tills i dag. Ibland backar han bandet ännu längre bakåt. Det blir olika personliga och aktuella teman vid varje popquiz som passar både unga som gamla. Med Bonniers rocklexikon under armen och vinylskivor i den andra gräver Stubbe i musikhistoriens värld. I dagens samhälle har vi allmänbildningen i mobilen, men kan ni den utan mobilen...?

Anmäl dig till bredaryd.pastorat@svenskakyrkan.se

senast fredagen den 8 augusti. Begränsat antal platser. Pris: 200 kronor inklusive charktallrik och dryck. Vid eventuell förtjänst skänks pengar till Act Svenska kyrkan.

Stubbes Popquiz bjuder på massa inbakade bus som sång, trolleri, felhörningar, allsång med mera. Det är långsökt, lärorikt och lekfullt! Stubbe har uppträtt från Skåne till Sälen. Ta chansen nu när han är i Bredaryd!

Läs mer om jubileumsveckan i Bredaryd.