Julia Sintring var aktiv i kyrkan hemma i Knivsta – sjöng i ungdomskör, var ungdomsledare, engagerad i konfirmandarbete med mera. Volontäråret i Berlin var ett sätt att utforska ett möjligt yrkesliv i kyrkan, och nu har hon tre terminer kvar till sin kantorsexamen.
– Det är ett perfekt yrke, att jobba med både musik och människor, säger hon. Som kantor får jag vara med vid stora händelser i människors liv, i både fest och vardag.
– Jag har sett många kantorer som varit trygga vuxna i ungdomars liv, och en sådan vill jag också bli.
För en kyrkomusiker finns det gott om jobb att välja på, men var Julia slår sig ner i början av 2028 är än så länge ovisst.
– Jag är öppen för förslag, säger hon och skrattar.
Julia vikarierar i Berlin för andra året och arbetet handlar främst om att spela på mässor och gudstjänster. Eventuellt planeras också en ”Musik i parken”.
I övrigt ser hon fram emot att återse staden, och inte minst bokhandeln Dussmann.
– Den är enorm, flera våningar, och har en hel avdelning med bara noter!
Text: Mona Davidsson