Mat och fika är en betydande del av kyrkans verksamhet. Varje vecka möter vi människor i alla åldrar kring måltider och fikastunder – från små barn och ungdomar till vuxna och äldre. Maten handlar inte bara om vad vi äter, utan också om dofter, smaker, minnen och gemenskap.
Kursdagen började därför med att väcka deltagarnas sinnen. De fick dofta, känna och smaka på Gotland för att sedan koppla upplevelsen till ett eget matminne och fundera över vilka känslor och minnen som mat kan väcka.
Nya hållbara möjligheter
Genom att planera klokt, välja lokala och hållbara råvaror och bli bättre på att ta vara på det vi redan har kan vi minska både klimatpåverkan och matsvinn.
Men hållbar mat behöver också fungera i vardagen. Tiden är ofta knapp och maten ska passa många olika människor, smaker och behov. Därför var en viktig utgångspunkt för kursen att det ska vara lätt att göra rätt.
Kursledaren Sussi Redig är församlingshemsvärd i Terra Novakyrkan och har gedigen erfarenhet från den gröna näringen. Under dagen delade hon med sig av konkreta och användbara tips på hur vi kan arbeta smartare med allt från planering och tillagning till servering och förvaring.
Cirkelmat – en enkel bas med många möjligheter
Deltagarna fick prova på att laga ”cirkelmat” – enkla rätter med lokala råvaror från vår egen ö, som är lätta att laga i större mängder och som också går bra att frysa in.
Med cirkelmat menas att utgå från en enkel och hållbar bas som sedan kan varieras och anpassas med olika tillbehör efter smak, önskemål och tillgång. Ett sätt som kan spara tid, samtidigt som det blir lättare att ta vara på råvaror och minska svinnet.
– En morotssoppa kan till exempel bestå av en enkel bas av gotländska morötter, vatten och buljong. Sedan kan den toppas eller kompletteras med exempelvis bacon, aioli, riven ost, frön eller något annat. På så sätt kan samma rätt varieras och passa olika smaker, säger Sussi.
Många små val gör skillnad
Måltider och fikastunder är så mycket mer än bara det som serveras. De skapar också utrymme för möten, samtal och gemenskap. Just därför finns det stora möjligheter att göra skillnad genom den mat och fika vi väljer att servera.
Kursen är en del av kyrkans klimatarbete. Genom mer medvetna val, lokala och hållbara råvaror, mindre svinn och smartare arbetssätt kan vi minska vår klimatpåverkan och samtidigt servera god och näringsrik mat som människor mår bra av.