Lyssna

Nyhet / Publicerad 12 juni 2025

"Det är bara att titta in!"

Även i sommar fylls pastoratets kyrkor med härlig musik i massa olika stilar. Ett exempel är Sjösås och Dädesjö församlingar där Annika Fritzson upplever sin första sommar här.

- Jag har fått ta över konceptet av min företrädare. Dels så är det Sjösås musikdagar i midsommarveckan, Dädesjö musikvecka vecka 32 och Sommarmusik med helgmålsbön i Drevs gamla kyrka och Dädesjö gamla kyrka, säger Annika.

Det är en stor bredd på både artister och musikstilar. Allt från 1400-talsmusik till moderna tongångar som musik skriven av Thomas Stenström. Likaså är det en blandning på lokala förmågor och med mer kända namn som exempelvis Ingmar Nordström.

Något som också spelar in är miljön i de medeltida kyrkorna.

- Det är något magiskt med sommarmusiken och det blir alldeles speciellt i den historiska miljön. Ett bra tillfälle att passa på att besöka de medeltida kyrkorna, sitta ned och njuta av både svalka och stämningsfull musik.

Nytt för i år är exempelvis Frank Jonelids tolkningar av Pär Lagerkvist dikter.

- Frank har tonsatt flera av Lagerkvists dikter  i olika musikstilar vilket ger en unik upplevelse.

En annan nyhet är Agnes Roos som bjuder på flera kända låtar av våra svenska artister såsom Helen Sjöholm och Marie Fredriksson.

Även Annikas sambo Mattias Söderberg kommer framföra egenskriven musik tillsammans med Annika i Drevs gamla kyrka.

- Det är inte svårt att få hit musiker utan det är många som vill ställa upp.

Andra exempel är Adamsbergsensemblen, Hemmesjökvartetten, The Oaks och Trion Runesson & Carlberg samt vokalgruppen Aura med flera.

Annika hoppas det är många besökare från både när och fjärran som ska hitta till församlingarnas program.

- Det är bara att titta in!

Mer musik i sommar

Konserter och musik

Musik har varit ett självklart inslag i kyrkan under flera hundra år och har fortfarande en given plats inom Svenska kyrkan. Här erbjuds musik både i gudstjänsten och i form av konsert- och musikevenemang.