Kyrkofullmäktige och -råd

Kyrkofullmäktige är församlingens högsta beslutande organ. Det väljs genom kyrkovalet vart fjärde år, och i Vällingby består det av 25 ledamöter.

KYRKOFULLMÄKTIGE  under mandatperioden 2022 - 2025

Ordförande:
Bo Arkelsten (Borg A) mobil: 070-609 09 42

1:e vice Ordförande:
Berit Kruse (S)

2:e vice Ordförande:
Krister Nordin (S)

Ordinarie ledamöter:
Johnny Rickemo Lundell (S)
Susanne Andersson (S)
Kenny Norladnder (S) 
Gun Risberg (S)
Fredrik Wallén (Kr)
Daniel Ferreira (S)
Alexandra Zinca (SD)
Anne Arkelsten (Borg A)              
Siv Bergholm (S)
Britt-Mari Sanghera (S)
Keith Ehlén (S)
Eva Widén Cross (Kr)
Gunni Ekdahl (S)
Claes Eliason (Borg A)
Eva Karayel (S)
Ebba Grönberg (S)
Vakant (SD)
Maria Löfgren (S)
Marianne Andersson (S) 
Bo Aldal (Borg A)
Vakant (S)
Susanne Wallén (Kr)

Ersättare
Birgitta Teodorovic Jansson (Kr)
Kerstin Dunemyr (Kr)

KYRKORÅDET  under mandatperioden 2022 - 2025

Ordförande:
Berit Kruse (S) mobil: 070-426 62 32

1:e vice ordförande:
Fredrik Wallén (Kr)

2:e vice ordförande:
Gunni Ekdahl (S)

Ordinarie ledamöter:
Johnny Rickemo Lundell (S)
Susanne Andersson (S)
Kenny Norlander (S)
Gun Risberg (S)
Daniel Ferreira (S)
Siv Bergholm (S)
Bo Arkelsten (Borg A)
Anne Arkelsten (Borg A)
Eva Widén Cross (Kr) 
Magdalena Ljunggren (kyrkoherde)

Ersättare:
Ebba Grönberg (S)
Britt-Mari Sanghera (S)
Maria Löfgren (S)
Claes Eliason (Borg A)
Bo Aldal (Borg A)
Susanne Wallén (Kr)
Birgitta Teodorovic Jansson (Kr)

Protokoll

Kyrkoråd 15 september 2022

Kyrkoråd 10 mars 2022

Kyrkoråd 3 februari 2022

Kyrkoråd 2 december 2021

Kyrkoråd 18 november 2021 

Kyrkofullmäktige 11 november 2021

Kyrkofullmäktige 18 november 2021

Kyrkofullmäktige 21 oktober 2021

Kyrkoråd 14 oktober 2021

Kyrkoråd 16 september 2021

Kyrkoråd 3 juni 2021

Kyrkofullmäktige 6 maj 2021

Kyrkoråd 22 april 2021

Kyrkoråd 11 mars 2021

Kyrkofullmäktige 5 november 2020

Kyrkoråd 22 oktober 2020

Kyrkoråd 4 juni 2020

Kyrkofullmäktige 14 maj 2020

Kyrkoråd 23 april 2020

Kyrkoråd 6 februari 2020

Kyrkoråd 28 november 2019

Kyrkofullmäktige 7 november 2019

Kyrkoråd 17 oktober 2019

Kyrkoråd 12 september 2019

Kyrkoråd 13 juni 2019

Kyrkofullmäktige 23 maj 2019

Kyrkoråd 25 april 2019

Kyrkoråd 14 mars 2019

Kyrkoråd 7 februari 2019

Kyrkoråd 29 november 2018

Kyrkoråd 13 september 2018

Kyrkoråd 7 juni 2018

Kyrkoråd 26 april 2018

Kyrkoråd 15 mars 2018

Kyrkoråd 8 februari 2018