Foto: Henrik Zetterberg, Micke Sandström, Dick Lindström och Sara Bruggeman

Kulturnatten 2022. Digitala kyrkogårdsvandringar med olika teman

Nyhet Publicerad

Välkommen att under Kulturnatten gå tre olika digitala kyrkogårdsvandringar på Gamla kyrkogården i Uppsala.

Låt skådespelare guida dig

På Gamla kyrkogården kan du gå tre olika digital kyrkogårdsvandring som gjorts i samarbete med Uppsala stadsteater. Med översiktskartor kan du, med hjälp av en smart telefon eller dator, se korta filmklipp eller lyssna till ljudspår på plats eller hemma. På så sätt får du stifta bekantskap med utvalda personer gravsatta på Gamla kyrko­gården i Uppsala.

Tre digitala vandringar

  • Några speciellt utvalda öden
  • Pionjärkvinnor inom kvinnorörelsen
  • Konstnärer

Länkar

Kulturpersoner
Kulturnatten Uppsala