Under Pride
Snart drar Umepride i gång och Svenska kyrkan i Umeå är som vanligt med i programmet. Det blir drop in-vigslar, gudstjänst och Föreläsningar.
– Svenska kyrkan har funnits med sedan 2010, och vi fortsätter att vara en del av UmePride. Det är viktigt med kontinuiteten, eftersom hbtq+-personers rättigheter fortfarande inte är självklara, säger Christofer Sjödin, församlingsherde i Umeå stadsförsamling.
Regnbågskväll
Onsdag 25 september kl 19.30 Ålidhemskyrkan
Kyrkan på Campus bjuder in studenter och unga vuxna.
Kvällen börjar med Vardagsmässa kl 18.30.
Kvällens tema: Maja och Anna – en kärlekshistoria. Teckningsläraren Maja Beskow (1877–1964) valde att hålla sin passionerade kärlekshistoria hemlig fram till sina sista år då hon anförtrodde kyrkoherden att ta hand om hennes dagböcker. Föreläsning av Karin Holmgren, Folkrörelsearkivet
Drop in-vigsel
Fredag 27 september kl 15.00-20.00 i Umeå stads kyrka
Vi står för präst, musiker, bröllopsvittnen, kyrka och alkoholfritt bubbel efteråt.
Mer info och vad ni behöver göra innan finns här
Pridepepp
Lördag 28 september kl 10.30–11.30 i Umeå stads kyrka
Vi samlas i Umeå stads kyrka och förbereder inför paraden.
I sammarbete med Svenska kyrkans unga.
Uppställning
Lördag 28 september kl 11.40 i Umeå stads kyrka
Vi går tillsammans till Döbelns park.
Prideparad
Lördag 28 september 12.00 i Döbelns park
Paraden startar och avslutas i parken, efteråt blir det tal och underhållning.
Kärlekens mässa
Lördag 28 sepember kl 16.00 Umeå stads kyrka
Kom och fira kärleken.
Präst Kim Rehnman.
Regnbågsgudstjänst
Söndag 29 september kl 11.00 Ålidhems kyrka
Präst Liza L Lundkvist och Kristin Knutsson. Musiker Helena Holmlund.
Regnbågsfika
Söndag 29 september kl 12.30 Ålidhems kyrka
Kristin Knutsson föreläser om Galaterbrevet 3:28, som hon skrev sin magisteruppsats om, inom nytestamentlig bibelvetenskap, vid Lunds universitet våren 2020. Kristin kommer att prata om antikens könsroller, könskonstruktioner och synen på makt och sex, och vilken påverkan de haft på tolkningen av Bibelns texter genom historien – både när det gäller synen på HBTQ och synen på vem som får bli präst. Om alla, oavsett vem vi är, är jämlika i och genom dopet – vilket innebär att man är en del av Kristus – då spelar de gamla indelningarna faktiskt inte längre någon roll. Så, varför fördömer man då dem som sticker ut från normen?