Lyssna

/ Publicerad 24 september 2025

Palestina och Israel – samtal mellan en hjälparbetare och en präst

Finns det fredliga vägar framåt? Och varför är folkrätten extra viktig i vår tid? Välkommen till en samtalskväll om Palestina och Israel med Astrid Klomp och Lasse Berndes. Tisdag 14 okt 2025 kl. 18.00, Bäve kyrka.

Israel och Gaza har varit ständigt närvarande i nyhetsrapporteringen de senaste åren. Mycket av det som sägs kan vara svårt att förstå och uppgifter som presenteras som fakta kan ibland gå emot varandra. Nu bjuder vi in till en samtalskväll om Palestina och Israel med situationen i Gaza som utgångspunkt. Astrid Klomp har många års erfarenhet som hjälparbetare i bland annat Gaza. Lasse Berndes är präst i Dalabergskyrkan med lång erfarenhet av religionsdialog. Tillsammans samtalar de utifrån frågeställningar som rör situationen i Gaza och Västbanken. Moderator är Anders Josephsson, präst i Bäve församling. 

Vi tar bland annat upp:

  • Fakta - Hur kan vi bättre förstå situationen i Gaza och Västbanken och hur kan man hitta pålitliga källor till information?
  • Folkrätten - varför är den extra viktig i vår tid?
  • Israel och landet i Bibeln
  • Ersättningsteologi
  • Rasism och antisemitism
  • Finns det fredliga vägar framåt?
  • Vad kan vi själva göra?

Medverkande:

Astrid Klomp, specialist i folkhälsonutrition 

Lasse Berndes, präst

Moderator: Anders Josephsson, präst

Kostnadsfritt

Tisdag 14 okt 2025 kl. 18.00, Bäve kyrka.

Vill du veta mer? Kontakta mig gärna!

Anders Josephsson

Anders Josephsson

Präst, Svenska kyrkan i Uddevalla