Som en del av Jubileumshelgen den 29-31 augusti arrangerar Tyringe församling en konstutställning med festlig vernissage söndagen den 31 augusti klockan 14:00 i Stora salen, Kyrkans hus.
Vi vill bjuda in dig som har en kreativ ådra att skapa ett konstverk som beskriver Tyringe kyrka för dig på något sätt. Tolkningen av temat är väldigt fri och du väljer själv vilken eller vilka tekniker du vill använda. Det går till och med bra att skapa ett bakverk om du vill!
Klockan 15:00 på dagen för vernissagen samlar vi alla medverkande konstnärer och delar ut en mindre, symbolisk gåva.
Inlämning av konst sker i första hand på torsdagen den 14 augusti mellan klockan 09:00 och 16:00. Om du absolut inte kan den tiden finns möjligheten att avtala om inlämning en annan tid. Då vill vi att du kontaktar Gunnel Pålsson via mejl. Hon ansvarar för utställningen.
Nedan har vi samlat svaren på de vanligaste frågorna. Undrar du något som inte besvaras där är du varmt välkommen att kontakta Gunnel Pålsson eller vår expedition.