Närbild på sommaräng med vita, gula och lila blommor.
Lyssna

Sommarmusik 2025

Åtta kostnadsfria konserter i Tyresö kyrka. Programmet sträcker sig över flera olika genrer och tidsepoker. Onsdagar 19.00, 25/6-13/8.

Program

Astor with friends, den 25 juni

Trion Wendel, Dominique och Johansson bjuder på en blandning av kryddig tango, vackra melodier, stora orkesterverk och romantiska sånger.

Medverkande:
Madeleine Johansson - flöjt.
Olof Wendel - vibrafon.
Jonas Dominique - kontrabas.

Toner från Sverige och Tjeckien, den 2 juli

Två musikfamiljer möts i denna hyllning till tjeckisk och svensk musik.

Musik av Dvorák, Smetana, Aulin, Olsson med flera.

Medverkande:
Tereza Dudková - sopran.
Luboš Dudek - violin.
Selma Sköld - cello.
Lilja Sköld – piano.
Niina Uggeldahl Sköld - piano.
Magnus Sköld - piano/orgel.

Mellan himmel och jord, den 9 juli

Mellan himmel och jord bjuder på älskade sånger ur den svenska kyrkorepertoaren, visor, samt några av Rasmus och Samuels egna sånger, som mött stor uppskattning runt om i landet. Allt detta tillsammans med ett eller annat virtuost gitarrsolo från sydligare breddgrader.

Medverkande:
Rasmus Ringborg - sång.
Samuel Edvardsson - gitarr.

Jazzigt värre! den 16 juli

Jazz, Bach och Ungersk rapsodi

Nikolai Kapustin var en jazzpianist och kompositör och skrev två riktigt jazziga sonater för cello och piano. Här bjuds vi på den andra sonaten av Kapustin och dessutom Bachs Gambasonat och en ungersk rapsodi av David Popper.

Medverkande:
Kristin Malmborg - cello.
Asuka Nakamura - piano.

Sommarfantasi, den 23 juli

Ventum in chordis

Duon "Ventum in chordis" bjuder på sydliga klanger med musik av bland annat Saint-Saëns och Ravel.

Medverkande:
Anna Kroeker är frilansande violinist och spelar regelbundet i bland annat Uppsala Kammarorkester och Gävle Symfoniorkester.

Harpisten Ingrid Lindskog frilansar och spelar både kammarmusik och i orkestrar såsom Hovkapellet, Kungliga Filharmonin och Sveriges Radioorkester.

Bengt Tribukait, 30 juli

Bengt Tribukait visar upp och spelar på det unika instrumentet konstharmonium.

Musik av Franck, Karg-Elert, Bizet och Catharina Palmér.

East of the sun, den 6 augusti

ASK Ensemble

Med en fot i den amerikanska sångbokens låtskatt och den andra stadigt placerad i vokaltrions universum förmedlar ASK Ensemble en känsla av glädje som är svår att skaka av sig. Sångarna Klara Hammar, Agnes Ivéus Wenglert och Sonja Agnelid har förmågan att få tre röster att låta som en, med en tonsäkerhet och lekfullhet som skapar något alldeles unikt. Tillsammans med pianisten Alfred Ekdahl Munch och kontrabasisten Elsa Wikström tar de med lyssnaren på en rysande resa med täta klanger och en stor dos sväng!

Early music spirit, den 13 augusti

Barockensemblen Les Musiciens de l'Îlot Royal

Musik av Corelli, Pandolfi Mealli och nyskriven musik i äldre tiders tonspråk av ensemblens medlemmar.

Medverkande:
David Jansson - violin.
Nora Roll - viola da gamba.
Miguel Robaina - orgel.

 

Konsertprogram

Tyresö församling har ett rikt musikliv, med konserter. Körmusik, orkester, visor, gospel, pop och mycket mer. Alltid med fri entré.

Gudstjänst

I Tyresö firas flera gudstjänster, andakter och mässor varje vecka. En gudstjänst är alltid offentlig. Du som vill delta är välkommen, precis som den du är. Ofta används orden gudstjänst och mässa, där skillnaden är att i en mässa firas det alltid nattvard.