Hoppande ungdomar
Foto: IKON

Svenska kyrkan Tjörns blogg med på topplista

Nyhet Publicerad

Svenska kyrkan Tjörn intar plats SJU över de mest besöka inläggen på Svenska kyrkans bloggportal under 2018!!!

Min föregångare Carina Etander Rimborgs inlägg om Akut behov av vinterkläder hamnar på listan över mest lästa inlägg förra året. Så BRA och jag blir stolt över att få fortsätta förvalta bloggen. (Och lite läskigt blir det ju också, mycket att leva upp till!) Men hennes ord, och mina, är ju inget värt om inte ni läser, delar vidare och kommentera. Följ vår blogg här.

Det är via vårt intranät inom Svenska kyrka, där vi är ihopkopplade med alla församlingar i hela Sverige, jag hittar sammanfattningen med statistik över Svenska kyrkans bloggprotal, där alltså Svenska kyrkan Tjörn är en del. Tillsammans med de andra Svenska kyrkan-bloggarna har vi under 2018 lyckats med:

  • Att skriva 1 158 inlägg
  • Varit en av totalt 53 aktiva bloggar på portalen – en enorm källa till tankar och funderingar
  • Tillsammans har vi haft inte mindre än 395 291 (!) unika besökare under 2018
  • Att få våra besökare att stanna i genomsnitt en och en halv minut på våra inlägg – men många har stannat längre

Tina Augustsson