Lyssna

Kulturtimmar i Näsbyparks kyrka

En öppen föreläsningsserie som fokuserar på frågor kring religion och kristen tro. Kulturtimmarna äger rum utvalda fredagar kl 15, alltid med enkelt drop-in fika from. kl. 14. Välkommen!

Höstens tillfällen:

Fredag 24 oktober kl. 15:
"De världsvida kyrkorna och viljan till fred – hundra år efter Ekumeniska mötet i Stockholm 1925"

Vi uppmärksammar FN-dagen med ett besök av biskop emeritus Jonas Jonson, som i sitt föredrag kommer att lägga tonvikten vid kyrkornas samarbete, redan från sekelskiftet 1900, för att stärka den internationella rätten och de mellanstatliga institutionerna för fred.

Fredag 21 november kl. 15:
"Att driva bokhandel idag"

Innehavaren av Näsby Parks Bokhandel, Elisabeth Mittag-Leffler, berättar om sin verksamhet idag och om bokhandelns nästan 40-åriga historia. Det var hennes mamma Ejvor Hult som startade och utvecklade bokhandeln och drev den under många år, innan hennes dotter tog över. Vi kommer också få några aktuella boktips, som kanske kan ge inspiration inför julen.